pátek, července 07, 2006

Nemáš peníze? Prodej svou ledvinu!

Malá exkurze do íránského zdravotnictví:

Rooz Online: V r. 1968 íránští lékaři poprvé úspěšně transplantovali ledvinu ve městě Širáz. Podle statistik bylo v Íránu před revolucí 1979 ročně provedeno 60 - 80 transplantací. Od r. 1984 tato čísla pořád stoupají a dnes je jich ročně asi 1,800, podle Asociace na ochranu nemocných na ledviny. Dnes je v zemi asi 25 trasplantačních center. Malá

Írán je 5. zemí na světě v počtu transplantací ledvin, podle Ministerstva zdravotnictví. Ale nejzajímavější je, že až 95 % donorů jsou zdraví lidé a ne nevyléčitelně nemocní.

Čím je ale možné vysvětlit tuto vlnu sebeobětující lásky k bližnímu?

Během 8 leté války s Irákem, bylo obrovským problémem sehnat donory pro transplantace ledvin, poptavka byla velká ale málo dárců z řad příbuzných. Pak bylo povoleno dát ledvinu i donorům bez příbuzenského svazku s pacientem a vláda dárcům schválila peněžní kompenzace a výhody. Dr Fazel říká, že v Íránu dostupnost dárců, kteří jsou živí a zdraví je jedinečnou situací a nevedla ke komercializaci, jako v jiných zemích. “Toto uspořádání se stalo známým jako Íránský model v lékařských kruzích,”. Dr Vladimir Lepakhin z WHO řekl v únoru 2005: “Jsem pyšný, že můžu poukázat na systém vytvořený a uplatněný v Íránské Islámské Rep., ve kterém mají pacienti přístup k ledvinám, které nepatří jejich příbuzným. Tím se Íránu povedlo odbourat dlouhé čekací lhůty na ledvinu, které jsou v jiných zemích.”

Ale je to celá pravda? Zástupci Asociace na ochranu nemocných na ledviny opakovaně žádali vládu aby vláda zastavila kompenzace dárcům v hodnotě milionu tomanů (= 10 milionů rialů, asi 1300 dolarů). Dr Mostafa Ghasemi, řekl, že vyplácení těchto peněz vedlo ke zvýšení počtu dárců a vedlo k vyhrocení siuace. Podle něj, dárcové předtím dávali ledviny zdarma, ale teď ti co je dávali zdarma požadují kompenzaci v hodnotě čtyřnásobku, tzn. 4 miliony tomanů za ledvinu.

Jenom 5 % dárců je nevyléčitelně nemocných. Každá ledvina se prodává za 3- 10 milionů tomanů, samozřejmě neoficiálně. ‘Íránský model’ si získal pozornost i v zahraničí ale neexistují o tom záznamy. Oficiálně je export ledvin zakázán, takže jsou tyto obchody uzavírány potají. Íránská ledvina stojí kolem $20,000 na černém trhu. Nedávné nařízení Min. zdravotnictví přizvukovalo ilegálnost těchto obchodů a inzerování dárcovství ledvin je tvrdě trestáno.

Další komplikací v těchto obchodech je to, že i léky spojené s transplantací a nemocemi ledvin se dostaly na černý trh. Jenom nedávno, Ghasemi vyhlásilm, že nedostatečný dovoz hlavních léků na ledviny a dialýzu do země ohrozuje životy tisíců pacientů. Poznamenal ještě, že íránští úředníci zvýšili dovoz Kubánských léků na ledviny, zatímco na Kubě samotné tyto léky užívá jenom 7 % pacientů.

Pozn. V Íránu je úplně běžné, že léky, které lékař předepíše se dají sehnat jenom na černém trhu... přičemž neexistuje žádná sankce nebo embargo, které by normální dovoz léků znemožnily. Írán je schopen si zabezpečit v podstatě cokoliv přes reexport z jiných zemí (hlavně Dubaj). Říkám cokoliv, ale vztahuje se to na cokoliv, co je prospěšné vládě, tedy hlavně vojenský materiál. Ignoraci potřeb obyvatel a bezpečnostních kritérií dokazuje i fakt, že Íránská vláda se vůbec nesnaží zabezpečit třeba náhradní díly pro letadla civilního letectví, které by rovněž mohla získat tímto způsobem. Nehody a poruchy íránských letadel jsou znepokojivě časté. K tomu jenom připomenu absenci protizemětřesných opatření při stavbě obytních domů (byla odvolána po revoluci) a otřesnou situaci, nedodržování předpisů a smog v pozemní automobilové dopravě, která si denně vybírá svou daň (to se možná zlepší poté co bude benzín na příděl, jak to posledně Teherán oznámil).

Žádné komentáře:

Okomentovat