Na této stránce chci zpřístupnit v českém nebo slovenském jazyce některé méně známé informace o politickém systému i běžném životě v Íránu.
On this site I would like to make accessible to the czech and slovak public some less known information about the political system and ordinary life in Iran.
sobota, prosince 30, 2006
Saddám je mrtev
Výsledek: teď má íránský režim v Iráku volné pole pro rozšiřování svého vlivu mezi místními šíity a vyhrocování náboženského radikalismu a násilí.
Už jenom na závěr: ať už jsou politické důvody, načasování a důsledky této popravy jakékoliv... každá diktatura má sice hlavu, ale má i výkonnou moc: tělo a ruce. A většinou právě ti, kteří byli výkonnou mocí, ti, kdož ve věznicích mučili, popravovali, konali politické vraždy, právě ti odpovědnosti uniknou, nebo se pravidelně "recyklují" s každou změnou režimu... je a bylo to vždy tak.
Co přinesly Vánoce a čím končí rok 2006
Jak strašně se Ahmadíndžihád a ochráncové lidských práv rozčilovali nad Guantanamem a Abu Ghraib.
Ani tři roky po velkém zemětřesení v Bámu (2003) poškození obyvatelé ještě nemají normální bydlení, stany a provizorní chajdy lemují hlavní ulice a i vyučování probíhá v chatrčích a na rekonstrukci kanalizace (voda je tam znečištěna a závadná) a čištění odpadních vod prý nejsou peníze...
Hlavně že je vždy dost peněz na pomoc Libanonu, Palestině, Sadrově armádě v Iráku například poslal nějakých 275 milionů... I do Afghánistánu investoval Írán asi 200 milionů dolarů, jako protiváhu americkým investicím a pomoci, Írán staví dálnice a podpořuje šíitské svatostánky a do Afghánistánu vysílá i rádio, které používá k šíření antiamerické propagandy... (podobné rádio a tv stanice z Íránu vysílají po celém B. Východě). Stejný postup jako v ostatních zemích, kde chce posílit vliv: nejdřív staví školy, mešity a nemocnice a pak z nich vysílá své lži.
Ale naopak Írán nemá peníze ani na údržbu a investice do svých ropních polí, ze kterých prakticky celý žije. Zahraniční firmy se bojí v Íránu investovat a íránská produkce ropy klesá ročně o 10%. Zde je zajímavá nová studie Rogera Sterna z Hopkinsovy Univerzity o zanedbávání ropního průmyslu v Íránu.
Po přijatí sankcí RB OSN podle rezoluce 1737 (celý text), které by měli omezit Íránu přístup k citlivým technologiím na výrobu zbraní, Írán odhlasoval své vlastní "sankce": ještě víc omezí už stejně moc omezenou spolupráci s MAAE... a hodlá instalovat 3000 odstředivek na obohacování uranu a vyhlásil, že je nukleární zemí, za co ho splísnil egyptský ministr zahraničí Abdol Abul Gheit: prý něco takového může říct jenom země, která má nukleární zbraně...
Už jenom čekám, kdy Írán odstoupí od Smlouvy o nešíření jaderních zbraní a za dva týdny "z důvodu nátlaku a agrese imperialistického západu" bude nucen svůj mírový program změnit na válečný a rychle vyvinout atomové zbraně (s Alláhovou zázračnou pomocí)…
V Iráku bylo 21. prosince zatčeno 10 Íránců, čtyři z toho byli v diplomatických službách, v průběhu zátahu amerických jednotek proti skupinám připravujícím útoky. Výsledky vyšetřování zatím nebyly zveřejněny, diplomaté byli už údajně propuštěni.
Ahmadíndžihád napsal dopis i papeži... Vatikán zatím jeho dopis nepublikoval. Rovněž ho zve ke konverzi k islámu?
Podle Iran Press News, Írán oběsil 17 lidí za 3 dny, a od 20. listopadu do 20. prosince 30 lidí, co je průměrně 1 člověk denně. Nevěřím, že je to definitivní číslo.. za rok
Údajně několik stovek příslušníků Hamásu opustilo palestinská území aby podstoupili trénink v Íránu.. co je tam asi budou učit? Jak se přednáší poezie, hrají šachy a kouří vodní dýmka?
Saudové zaznamenali zvýšený počet politicky aktivních Íránců v Mekce a bojí se incidentů a zvyšujícího se vlivu Íránu a radikálních šíitů vůbec.
Několik zpráv k volbám: zde zde, mimochodem, ta 50% účast je asi skutečná účast vynásobena pětkrát... někteří se domnívají že celkový počet lidí co se účastnili se přibližuje číslu 5 milionů co je asi 10% oprávněných voličů (celkový počet obyvatel kolem 68 milionů).
zprávy o manipulaci, například o tom, že některé urny se toulaly po zemi ještě 3 dny po volbách... kde tak dlho trčely??? ... nebo o tom, že některé komise odmítly otevřít urny před pozorovately, někteří sčítatelé byli po letech, co tuto práci vykonávali, nahrazeni novými lidmi a tak dále a tak dále:
Studenti, kteří protestovali proti Ahmadínežádovi, se nyní bojí o své životy.
... a patetický vládní tisk je označil za "propagátory sexu a alkoholu"
Fotografie konfiskace a odnášení satelitních talířů
Francouzská ropní společnost TOTAL je souzena za úplatky íránskému režimu v hodnotě 80 milionů dolarů.
Vánoce v Íránu (foto)... přičemž Ahmadíndžihád (už dávněji) vyhlásil, že "zastaví křesťanství v této zemi".
A ve městě Rasht tajné služby oslavu Vánoc i překazily.
neděle, prosince 24, 2006
Veselé Vánoce
sobota, prosince 23, 2006
V Íránu se pálí knihy



... a není to proto, že nemají čím topit. Když se někde pálí knihy, chtějí osoby provozující tuto bohulibou (a propo, kterému bohu libou) činnost samozřejmě tímto velice demokratickým a ekologickým způsobem umlčet myšlenky v nich obsažené. Zde je celý přehled (v angličtině) o různých "knihoboreckých" hnutích v dějinách.
Knihy dějepisu (velice příznačné) a perských klasiků byly páleny příslušníky radikálních Básidžů v Tabrízu.
Zdroj: IranPressNews.
čtvrtek, prosince 14, 2006
Bude to krysa nebo krokodýl?
Stáváme se svědky těžkého mocenského boje hlavně mezi radikální frakcí (Ahmadíndžihád a spol.) a konzervativci, příznivci Chameneího. Reformistické křídlo bylo už téměř odstaveno. I letadlo, které spadlo před několika dny vezlo několik jeho nejvěrnějších druhů a přívrženců.. to možná také nespadlo náhodně. Není to první zničené letadlo, které vezlo zrovna nejvyšší vojenské špičky, velitele Revolučních Gard (něco jako elitní SS íránského režimu) nebo novináře a jiné případně nepohodlné osoby.
Že Chameneí má ještě pořád dost moci ve svých rukou dokazuje fakt, že přes výběrové řízení vhodných kandidátů do Rady Expertů se nedostalo ani příliš moc reformistů, ani moc radikálů, a největší skupinou zůstanou Chameneího přívrženci, čím se složení Rady pravděpodobně moc nezmění. Proto není možné vyloučit, že by radikálové přikročili k poslednému řešení - fyzické eliminaci samotného Chameneího, co by mělo za následek oslabení konzervativní strany a samozřejmě nové "volby" nejvyššího vůdce, ve kterých by soupeřil pravděpodobně Mesba Yazdí s Rafsandžáním.
Toto vystupňování extrémního mocenského boje, který se nestraní ani vražd, je možná důsledkem opatření, které bylo parlamentem přijato asi před týdnem, ve kterém jsou volby do Rady Expertů spojeny s volbami do městských zastupitelstev, aby se snížily náklady na tyto volby, a zároveň bylo odhlasováno zkrácení Ahmadínežádova volebního období o celý rok. Zde a zde je několik podrobnějších analýz v angličtině.
Zítřejší volby spadají do jednoho období i s "konferencí o Holokaustu" pořádané v Teheránu v těchto dnech, kam jsou pozvaní lidé pochybné ideologie jako David Duke, bývalý člen Ku Klux Klanu, francouzský profesor Robert Faurisson, nebo Australan německého původu Frederick Toeben, lidé kteří vesměs spochybňovali vyhlazovací tábory a použití plynových komor v německých koncentračních táborech, jako i počty vyhlazených Židů, politických vězňů a jiných menšin (Romů, homosexuálů). Tato konference chce otevřít "svobodné bádání o Holokaustu". Konference se účastní i skupina ultraortodoxních Židů, kteří neuznávají stát Izrael.
OPEC oznámil, že opouští americký dolar a přesouvá své profity do jiných měn.
Ještě jedna zajímavost: Irácký velvyslanec v Nizozemí Siamand Banaa oponoval íránskému ministrovi zahraničí Manúčehrovi Mottakímu, který v projevu tvrdil, že za násilí v Iráku je odpovědna přítomnost americké armády. (tak pak proč je hlavní těžisko násilí v útocích proti Iráčanům, civilistům na tržištích a podobně?) Banaa se ozval a obvinil Írán z pokrytectví v jeho rétorice proti USA. Írán profitoval z války proti Iráku, i tím, že byl odstraněn Saddámův režim, nepřátelský vůči Íránu. Oficielní diplomatické vztahy těchto zemí byly chladné a taková otevřená konfrontace není častá.
Zároveň s protesty hladových nezaměstaných Íránců doma, kterým vláda často není schopna včas vyplácet mzdy, íránská vláda slíbila palestinské správě 250 milionů dolarů, na rok 2007, a "adoptoval” 100.000 palestinských dělníků a je ochoten jim příštích šest měsíců platit měsíčně po 100 dolarech. Po tutéž dobu a stejnou částkou má být z Teheránu podporováno 3000 palestinských rybářů. Kolik z těchto "dělníků a rybářů" je členy teroristických skupin a vykoná sebevražedné operace můžeme

Studenti univerzit po celém Íránu protestovali ... V Teheránu přerušovali Ahmadíndžihádův projev rachejtlemi, pískán


neděle, prosince 10, 2006
My chceme práci, říkají Íránci
ﻣﺎ ﻜﺎﺮ ﻤﻰﺧﻭﺍﻫﻴﻡ
(má kár michájím) - chceme práci.
ﻛﺴﻰﺑﻪ ﻓﻜﺮﻤﺎ ﻤﺴﺗﺽﻌﻔﺎﻥ ﻫﺴﺖ
ﺨﻳﺮ ﻧﻴﺴﺖ
(Kasi be fekr má mostaz'efan nist; cheir nist) - někdo myslí na nás chudé/nuzné? Nikdo.


úterý, prosince 05, 2006
Nově zveřejněné fotografie z popravy v raných měsících Islámské revoluce

Bejrút demonstruje II.
neděle, prosince 03, 2006
Bejrút demonstruje....
Libanonská policie a armáda jsou v nejvyšší pohotovosti. Statisíce demonstrantů totiž vyrazily do ulic Bejrútu a požaduji odstoupení protisyrské vlády premiéra Fuáda Siniury.
Záběry zcela zaplněného centra metropole přinesla i zpravodajská televize CNN. Na počtu účastníků demonstrace se shodují televize Hizballáhu Al-Manar s křesťanskou televizní stanicí LBCI.
Opozice v čele se šíitským hnutím Hizballáh a jeho spojenci šíitským hnutím Amal a Svobodným vlasteneckým hnutím křesťanského generála Michela Aúna spolu s dalšími prosyrskými stranami chce svrhnout kabinet Fuáda Siniury a vytvořit vládu národní jednoty, v níž by měla větší podíl na moci a rozhodování.
Premiér Siniura ujistil, že jeho kabinet nehodlá pod tlakem ulice ustoupit, a v noci na dnešek v televizním projevu varoval, že nezávislost Libanonu a jeho demokratický systém jsou ohroženy.
Přestože opozice vyzvala k pokojné a civilizované demonstraci a rozdává demonstrantům letáky s výzvou k zachování klidu, panují obavy, že by se akce mohla zvrhnout v násilí. Vládní komplex proto střeží armáda i policie ve stavu vysoké pohotovosti a v celém Bejrútu byla přijata maximální bezpečnostní opatření.
-----
Několik otázek do pléna pod názvem "nedělní skepse".
Je tohleto malý pokus o islámskou revoluci? Doufám, že ne. Jestli ano, doufám, že se nepovede.
Jenom se zde naskýtá jedna otázka. Kde jsou hranice demokratické plurality názorů, a kde začíná nátlak? Je Hizballáh skutečně zástupcem většinového názoru Libanonců (asi sotva), nebo jenom tím, kdo využije "slabost", toleranci a "princip neútočení" demokracie ve svůj prospěch ve svém plánu nastolení diktatury islámu? Kde je hranice, od které začíná obranná válka demokracie? Je nutno přistoupit k zákazu antidemokratických ideologií? Je tímto zákazem jakékoliv "demokracii nepřátelské" ideologie popřena sama kvintesence demokracie a demokracie nabyde znaky totalitarismu?
sobota, prosince 02, 2006
Íránské zbraně přímo z továrny putují šíitským milicím v Iráku
Turecká vláda deportuje uprchlíky do Íránu

Iran Press News, via Regime Change Iran:
Sajíd-Ali Dúst a Aidín Sarai, dva příslušníci opoziční orgnizace a žadatelé o přiznání statutu uprchlíka OSN, kteří žili už 2 roky v Turecku, byli neoprávněně zatčeni poté co se řádně přišli hlásit (jednou za dva týdny) na cizineckou policii ve městě Van.
Další případ je zde, Azita a její manžel Ahmad-Reza Šaffaghat jsou ve vězení v Turecku a hrozí jim deportace. Účastnili se studentských demonstrací r. 1999 a byli vězněni v Radžaí Šahr na západ od Teheránu Skrývali se celá léta až se jim povedlo přes Irák a Turecko dostat až na řecké hranice, kde je ve skupině 10 uprchlíků zadrželi Řekové a předali zpátky Turkům, jež je uvěznili v Edirne, poté co jim řecká i turecká strana odepřela azyl, bili je a vězní je v hygienicky nevyhovujících podmínkách. Oba konvertovali ke křesťanství a , za co jim v Íránu také hrozí trest.
Stovky Íránců zkoušejí prchat ze země ale jenom malému množstvu se to povede. I když se to povede, je jim zabráněno vůbec požádat o azyl a jsou navráceni domů, kde často beze stop mizí. Řecko a Turecko opakovaně porušují mezinárodní předpisy o azylovém procesu.
Kanada si kvůli její upřímné a konečně nebojácné kritice pošlapávání lidských práv v Íránu vysloužila obvinění ze špionáže z íránské strany. Její velvyslanectví už bylo opevněno... snad z obavy, že Íránský revoluční režim má jistou tradici a oblibu v přepadávání ambasád a věznění diplomatů...
Další Ahmadíndžihádovo psaníčko
Odkaz ve stručnosti zní: vaše vláda udělala strašné věci, za které se musí stydět, ale
"Ti kdož olitují, mají víru a činí dobro mohou být mezi těmi, jež dosáhnou Spasení. Jenom váš Pán tvoří a vybírá jak to chce On, a jiní se nepodílejí na Jeho výběru. Sláva Bohu, jenž je Vyšší než druhové, kteří se mu přiřazují." (Korán 28:67 - 68 momentálně nemám k dispozici český překlad Koránu, ale smysl je tentýž) , což znamená: olitujte svých hříchů, nepřijímejte vaši vládu (varoval i demokraty), nechte nás (muslimy) abychom zničili Izrael a následujte příklad nejspravedlivější, nejlidštější, nejmorálnější atd. vlády islámu, jinak ....
Je to dopis v podobnén stylu jako dřívější dopis Bushovi. Obraťte se k islámu jinak..

středa, listopadu 29, 2006
Jak se má s Íránem jednat aneb ať žije FIFA...
FIFA suspendovala Írán za jeho porušování mezinárodních standardů: kvůli vměšování se vlády do fotbalu (když se vláda vměšuje do soukromého života, mozků lidí a vůbec do všeho, proč by se nevměšovala do fotbalu?). Íránu se povedlo vyžebrat alespoň povolení účasti na asijském turnaji, který začíná v Kataru příští týden, ale za to Írán musí splnit požadavky FIFY do měsíce... Alespoň FIFA udělala to, co by měla udělat světová politická scéna..
Írán pozval do Teheránu ředitele čínské ropní společnosti Sinopec, aby s ním podepsal smlouvu na rozvojový plán ropního pole Jadavarán a na dodávky ropy a zemního plynu v hodnotě asi 100 miliard dolarů. Jestli smlouva bude uzavřena, umožní Číně kupovat 150,000 barelů surové ropy denně za trhové ceny po 25 let a 250 milionů tun zkvapalněného zemného plynu.
... trhy a přísun dolarů se musí přece zajistit, kdyby náhodou jiné kohoutky vyschly. Čína je velice vděčný odběratel s denně rostoucí spotřebou ropy - a vetujícím členem Rady Bezpečnosti... samozřejmě, že žádné podstatné sankce nikdy nepodepíše.
Rusko popřelo, že dodalo Íránu první z 29 objednaných protiraketových systémů Tor-M1. Tato země určitě nemá ani v nejmenším chuť podepsat jakékoliv sankce proti Íránu, nebo se podílet na změně režimu.. proč by to vlastně měla dělat, vždyť by ztratila odbytiště pro zbraně a nukleární technologie.
Saudská Arábie se snaží ukázat, že stojí pevně po boku Spojených států. Ale proč najednou tolik horlivosti? Američané a Saudi a jiní sunnité v regionu se bojí rostoucího vlivu šíitského Íránu v regionu (hlavně od Iráku, po Libanon) a proto podporují sunnity v Iráku a společně s USA protisyrskou většinu v libanonském parlamentu... a nijak jim to nebrání podporovat i palestinský Hamás, samozřejmě proti Izraeli. Jak se zajímavě zapletají nitky oportunistických spojenectví... Je to pokus o vytvoření koalicí i ve strachu z důsledků případných akcí proti Íránu a aktivizace šíitských skupin obyvatelstva v zemích se sunnitskou většinou... protože Írán poprvé pohrozil, že je připraven napadnout i arabské státy Perského zálivu, které poskytnou podporu a základny pro případný americký útok na Írán.
... Takže další krok v dělení regionu (potažmo světa) na dva tábory na hřišti... které se může zase brzy proměnit v bitevní pole... někteří se domnívají, že situaci na Blízkém východě lze stabilizovat buď změnou režimu v Íránu nebo přiznáním většího slova a vlivu stávající íránské vládě (která volá po zničení Izraele, a rovněž Británie a Spojených Států a zároveň přísahá, že jeho jaderný program je mírový, jenom tak pro připomenutí). Jestli někdo věří, že by Íránská vláda najednou změnila svůj revoluční mocenský plán pro region, a bylo by možné ji "zacpat ústa" (dalšími) ústupky, bohužel je to dosti naivní pohled. Zastavil se Hitler po anexi Rakouska? Po anexi ČSR? Po útoku na Polsko? Írán zatím má Sýrii, jistý vliv v Libanonu, jistý vliv v Iráku... jestli mu přiznají ještě větší vliv, uspokojí se? Kdo alespoň trochu zná dynamiky dějin, ekonomie a rozumí islámu a ideologii této vlády, ví, že nikoliv.
Tím, že Írán volal do Teheránu (setkání se nakonec neuskutečnilo a Írán to samozřejmě popřel) představitele Iráku a Sýrie v zájmu uklidnění situace v Iráku, se nepřímo přiznal, že v podněcování násilí má (velký) podíl... kdyby s tím neměl nic společného, asi by se ani nenabízel do role "mírotvůrce". A co chce na výměnu? Podíl na rozhodování o budoucnosti této země. Jenom v říjnu bylo zabito během bombových útoků nebo cílených únosů a následných masakrech 3709 Iráčanů a poslední týden se jatka ještě více vystupňovala. Kdy se dočkáme třeba odsuzující rezoluce OSN?
Křehká demokracie Libanonu čelí krizi, destabilizaci a možnému zániku po útocích na čelní představitele stran a skupin, zaměřených proti Hizballáhu a Sýrii... kdo za těmito útoky stojí je jasné. Útoky jsou řízeny hlavně ze strany Sýrie, která chce posílit svůj vliv v Libanonu, jako byla i objednaná vražda Rafíka Harírího. A Hizballáh dál zbrojí...
Velice zajímavé zprávy o pokusech Hizballáhu o islamizaci obyvatel a "morálních reformách" v Chávezově Venezuele!
V Íránu kromě toho spadlo jedno vojenské dopravní letadlo, převážející příslušníky Revolučních Gard (36 obětí). Bohužel jsou nehody dopravních letadel (civilních i vojenských) v Íránu až příliš časté. Je to způsobeno zastaralostí letadel a nedostatečnou údržbou a ignorováním jakýchkoliv bezpečnostních pravidel. Stejná situace je v pozemní dopravě (obrovská nehodovost a úmrtnost na silnicích), v oblasti výstavby a ochrany před důsledky zemětřesení (zrušeny po vítězství revoluce v 1979) a samozřejmě co jiného se dá očekávat v oblasti jaderného programu? Oficielní propaganda říká, že pády letadel jsou způsobeny embargem na náhradní díly, ale Írán je schopen si přes třetí země nebo černý trh zakoupit prakticky cokoliv. Takže prostě náhradní díly asi nejsou prioritní a v oblasti údržby letadel panuje jenom pravidlo "inšalláh"... tedy, poletíme a doletíme jestli to tak bůh chce. Ale je klidně možné, že někomu výše postavenému někdo z těch gardistů prostě vadil a tak mu pomohl.
Na jednom videu byla zachycena poprava oběšením 2 mladých lidí (Alireza Gordži, 23 a Hossein Makeš, 22) ve městě Brúdžerd po obvinění z "nemorálního chování". V Íránu se samozřejmě věší za "nemorální chování". Do této kategorie se vejde všechno. Je to typický postup eliminace politických aktivistů pod vymyšlenými obviněními (popis záběrů v tomto článku v Observeru je velice dojemný). Tito mladí lidé byli popraveni kvůli jejich účasti v protivládní demonstraci v jejich městě.
Zde je video o manipulaci s médii na blízkém východě, je tam velká část věnována Íránu.
úterý, listopadu 21, 2006
Pořád hroznější zprávy...
Přes Islám Info: Íránský student univerzity hovořící na autobusové zastávce se svojí ženou byl zavražděn dalším studentem, kterého rozčílila veřejná konverzace mezi opačnými pohlavími, oznámila studentská tisková agentura ISNA. Towhid Ghafarzadeh Nadi byl zabit v severovýchodním městě Sabzevar a jeho smrt vyvolala protestní pochod studentů. “Vrah se páru zeptal na jejich vztah, což vedlo k násilné rvačce, při které bodl vrah svojí oběť nožem”, oznámila Kancelář pro upevňování jednoty, reformistická studentská skupina. Muž později řekl policii, že “musel jednat, protože pohled na to, jak spolu na veřejnosti mluví mladý muž s mladou ženou, zranilo jeho náboženské cítění”, říká zpráva. Reza Monajati, ředitel bezpečnosti na univerzitě v Sabzevaru, popřel internetové zprávy, že vrah byl členem Basidžů, státem financované ultrakonzervativní mládežnické milice.
... předpokládám, že ta bestie dostane ještě i pochvalu... za udržování islámských "ctností"... umím si představit jak tato rvačka probíhala. Íránští muži jsou velice citliví, jestli někdo urazí jejich matku, sestru, manželku. Je možné, že ten útočník použil neslušná slova na adresu jeho paní.
Guardian přinesl reportáž podle které náboženští fundamentalisté chtějí zavést oddělené třídy na univerzitách podle pohlaví.
Kromě toho Írán zopakoval svoje starší vyjádření, podle něhož chce vyrábět obohacený urán v 60 000 odstředivkách.
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes prohlásil, že jeho země plánuje uvést v budoucnu do provozu 60.000 odstředivek pro získávání obohaceného uranu, který je použitelný k produkci atomové energie, ale také k výrobě jaderné bomby. Světové agentury původně s odvoláním na íránskou agenturu ISNA psaly, že prezident hovořil o 100.000 odstředivkách. ISNA ale později svůj mylný údaj opravila. “Máme v úmyslu instalovat 60.000 centrifug. S boží vůlí bude Írán příští rok schopen zajišťovat vlastními silami své potřeby jaderného paliva,” uvedl Ahmadínežád. Íránský rok začíná v březnu. V roce 2007 hodlá Írán zahájit činnost své první nukleární elektrárny. Západ má obavy z jaderného programu Teheránu, který podle něj usiluje o výrobu atomové zbraně. Írán toto obvinění odmítá a tvrdí, že jeho nukleární program má výhradně mírové účely. V současné době v Íránu fungují pouze dva řetězce 164 odstředivek, dalším krokem je podle Teheránu instalace 3000 centrifug. V těch by bylo možné vyrobit dostatek materiálu pro nejméně jednu jadernou hlavici ročně, píše Reuters. Ahmadínežád ve svém dnešním projevu rovněž podotkl, že Izrael není s to v současné době zaútočit na íránská jaderná zařízení. “V současné době nemůže sionistický režim napadnout Írán, protože čelí řadě svých problémů,” řekl íránský prezident. Někteří izraelští představitelé nevyloučili v posledních dnech vojenské útoky s cílem íránský nukleární program zastavit, Ahmadínežád ale jejich výroky dnes označil za pouhou součást psychologické války.
Tu válku jste začali vy před 28 lety, Ahmadíndžiháde, tak se nediv, jestli jednou dojde trpělivost.Chcete postavit 60 000 odstředivek ze světových petrodolarů, ale nejste schopni ani zaplatit zaměstnance továren nebo veřejné správy. Kromě toho ještě chce urychlit výstavbu těžkovodního reaktoru v Araku, i bez dohledu MAAE. K čemu je Íránu těžkovodní reaktor? Lehkovodní nevyrábí dost proudu?
Ale nukleárního Íránu se už bojí i jeho sousedé. Protože vědí co je zač.
Al-Džazíra nám položila básnickou otázku, co dělají 4 americké letadlové lodě v Perském zálivu. Podle izraelského Haaretzu Bush řekl, že by "pochopil, jestli by se Izrael odhodlal na nějakou vojenskou akci proti Íránu". Kromě toho se USA snaží "vyhandlovat" spoluprácí Ruska na sankcích proti Íránu a Severní Koreji výměnou za členství ve WTO (světové obchodní organizaci)
Írán také zvolal summit představitelů Iráku a Sýrie, kteří by měli rokovat o "stabilizaci na Blízkém východě"... haha. To může mít jenom jedno vyústění: "bude mír v Iráku, jestli budete dělat to, co chceme my." (... a přestaneme posílat šíitské bojůvky aby vás dále zabíjeli). Kromě toho se pořád sbližuje s velice humánním režimem Severní Koreje a Somálskem, kde chtěl zbraně vyměnit za uran a bojovníky.
Telegraph nám přináší zprávu, která pro mne vůbec není nová: Možná nejfundamentalističtější klerik Iránu, Taghi Mesbah Yazdi, (jehož detailní ideologický profil je zde) je horkým kandidátem na dalšího nejvyššího vůdce Íránu... kdoví, buď opiomana Chameneího donutí abdikovat, nebo ho prostě... otráví nebo tak... dalo by se to čekat. Ten to ale už tuší, protože proti Yazdímu podpořil Rafsandžáního (opoziční, umírněný) v kandidatuře do Madžlis Chobregánu (Assembly of Experts), hlavné rady kleriků, kteří kontrolují činnost nejvyššího vůdce a můžou ho i vyměnit.
A konečně alelspoň jedna dobrá zpráva denně: FARSÍ (PERŠTINA) se stala jedním z 10 nejpoužívanějších jazyků na internetu a blogování (hodně bloggerů jsou ženy) zůstává jedinou možností svobodného projevu. Na celém internetu existuje několik desítek tisíc blogů v perštině, i když ne všechny jsou politické... v íránu i rozebírání sociálních otázek a problémů mládeže a dospívajících je tabu, protože samozřejmě Korán poskytuje odpověď na všechny problémy, ne? ... O tom, že je to pořád nebezpečné, svědčí i případ Kianúše Sandžarího, bloggera, který je momentálně mučen ve vězení.
Na Islám Info vyšly 2 zajímavá vyhlášení bývalých muslimů, Wafy Sultan a Dr. Tawfika Hamida.
neděle, listopadu 19, 2006
73 dnů žije matka s dětmi na letišti v Moskvě

"Pijeme a myjeme se v záchodech"... říká Zahra Kamalfar, žena, která i s dětmi žije už 73 dnů v tranzitní zóně moskevského letiště Šeremetjevo. Utekla z Íránu poté co ji propustili z vězení na 2 dny, aby mohla navštívit své děti. Teď ji ale hrozí, že ji vrátí zpátky do Íránu, jestli ruské úřady budou kolaborovat. Zahra byla i s manželem uvězněna kvůli účasti na protivládních demonstracích.
Zde a zde jsou další detaily o její osudu. Na této adrese můžete vidět i video (v angličtině). Byla také odstartována petice za udělení azylu zde.
čtvrtek, listopadu 16, 2006
Válka je na spadnutí... alespoň podle íránského tisku:

"Hizballáh zničil nejméně polovinu Izraele v libanonské válce... Jsme na půlcestě (k jeho zničení)," hlásal editoriál v konzervativních novinách Keyhan. "Bylo dokázáno, že pomocít ofenzivní operace, která nemusí odpovídat Izraelským operacím, je možné zneškodnit sionistické loďstvo," říká článek.
'Velká válka není daleko'
Pokračoval: "Jenom v jedné 33-denní válce bylo zničeno více než 50 % Izraele, a naděje zastánců přežití režimu byla zlomena, je pravděpodobné, že v další bitvě padne i jeho druhá polovina."

Noviny Resalat také rozezvučely válečné bubny editoriálem s názvem "Přípravy na Velkou Válku."
"Před námi je velká válka, (a vypukne) možná zítra, nebo za několik dnů, nebo za pár měsíců, nebo i za pár let... Izrael musí padnout," řekly.
Dodaly: "Poprvé za 60 let jeho hanebného života, sionistický režim - miláček Západu na Blízkém Východě - ochutnal chuť porážky a občané tohto režimu se zatřásli pod hrozbou raket Hizballáhu… Národ muslimů se musí připravit na velkou válku, aby úplně vymazal sionistický režim a odstranil tento "nádor". Jako řekl Imám (Ajatolláh) Chomejní: 'Izrael musí padnout.'"
Je úplně k smíchu jak íránská média lžou. 50% Izraele určitě nebylo zničeno, a ani 50% Libanonu, jak se to Hizbalandu některým médiím povedlo namluvit. Tyto plátky, hlavně Keyhán lidem předkládají bohapusté goebbelsovské lži, jako například, že 2 unešení izraelští vojáci byli špióni zadrženi na Libanonském území, nebo že bombové atentáty v Iráku provádějí Britové...
Ahmadíndžihád: Írán je o krok blíže k nukleárnímu vyvrcholení
V projevu k skupině místních, Ahmadíndžihád řekl, že odpůrci Íránu mají důvod na smutek a bude lepší, když se stáhnou.
"Radíme jim, aby si vybrali přátelství s Íránským národem, jinak musí vědět, že je čeká ponížení a pokoření."
Řekl, že íránský národ je průkopníkem hrdosti a nezávislosti, přeje hrdost a nezávislost celému světu ale násilnické velmoci postupují v opačném směru jako proroci a jsou proti vývoji, blahobytu a důstojnosti lidských bytostí. (a co důstojnost lidských bytostí mučených ve věznicích?)
"Chtějí, aby národy žili v ponížení, chudobě a zaostalosti a proto se staví proti nám; nechtějí vidět pokrok našeho národa a ze stejného důvodu nám brání v nabytí jaderných technologií," řekl.
Prezident řekl, že mocnosti chtějí využít nukleání energii jako páku aby mohli ovládat národy.
"Náš národ dnes chce dobře celému lidstvu; (takže Izraelci asi nejsou lidé) naše děti jsou děti monoteismu a spravedlnosti a naše děti chtějí spravedlnost pro všechny lidi," řekl. (spravedlnost? Takže to je i věšení obětí znásilnění nebo mučení těch co si troufají myslet?)
Doufá, že letošní rok bude rokem vytrvalosti, vítězství, práce, snahy a budování... bla bla bla
Další zprávy
V únoru by Írán měl slavit další nukleární úspěch... kolik jich ještě bude?
Írán údajně vyčlenil tajný fond ve výšce 418 milionů dolarů na jaderný program a výstavbu nových tajných zařízení a jejich ochranu.
Další článek se věnuje temné Ahmadínežádově minulosti ve službách Revolučních Gard, kde nesloužil jako inženýr ale jako "anděl spásy" v politických věznicích (uděloval rány z milosti) a souvislostech mezi jaderným programem a očekáváním zázračného apokalyptického spasitele, 12. imáma Mahdího.
Iran Press News:
- Režim hrdě vyhlásil, že v Teheránských věznicích je vězněno a mučeno "jenom" 500 studentů
- Tajné služby zavedly systém sledování mobilních telefonů pomocí technologie GPS.
- Írán je globálně na pátém místě v počtu vězňů, jeho věznice mají kapacitu 50-60 000 vězňů ale skutečný počet vězňů je trojnásobný.
- Dělníci z továrny na samet a hedvábí v Kášánu protestovali, protože nejenomže jim továrna už měsíce nevyplácí mzdy ale nemůžou vůbec pracovat, protože nejsou suroviny.
- Jediný očitý svědek vraždy novinářky Zahry Kazemi, Mazen Džavad Al Maneši, byl popraven v sekci 209 věznice Evin, jakož i jiní vězni, a to bez přístupu k právnímu zástupci
- Stupňují se represivní opatření proti ženám za účelem oddělení pohlaví ve školách, na pracovištích, i v parcích a na ulicích. Po celé zemi se objevily plakáty se sloganem "špatné zahalení se rovná prostituci".
středa, listopadu 15, 2006
Experti našli v Íránu utajené plutonium
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý prohlásil, že jeho země brzy oslaví završení svého atomového programu zaměřeného na produkci jaderného paliva. …
Experti MAAE nyní připravují zprávu pro schůzku 35 členů agentury, která se bude konat příští týden. MAAE dnes poskytla připravovanou zprávu světovým tiskovým agenturám. Podle AP odborníci chtějí, aby Írán vysvětlil nález plutonia a stop obohaceného uranu v jednom z provozů. Viní také Teherán, že s MAAE nespolupracuje dostatečně při objasňování těch aspektů jaderného programu, které vzbuzují podezření.
Čtyřstránková zpráva konstatuje, že Írán pokračuje v obohacování uranu, a to i přes nesouhlas Rady bezpečnosti OSN. Odborníci upozornili, že MAAE nebude moci potvrdit mírový účel íránského jaderného programu, jestliže Íránci lépe nezpřístupní provozy a nebudou lépe spolupracovat.
Ahmadínežád v úterý prohlásil, že Íránu se podařilo zvládnout celý cyklus výroby jaderného paliva. “Díky moudrosti a odolnosti lidu je v úterý naše postavení stabilizované. Vkládám velké naděje do toho, že budeme schopni uspořádat velké oslavy nuklearizace Íránu již letos,” řekl Ahmadínežád novinářům. Íránský kalendářní rok končí 20. března.
Celá zpráva …, ve které mimo jiné najdete perly jako “Nemyslím, že jde o úpravu chování USA. Společný postoj světa spočívá v tom, že je zapotřebí, aby Írán začal hrát konstruktivní roli v regionu, nevměšoval se do Iráku a zastavil aktivity kolem obohacování (uranu),” řekl zástupce Bílého domu Gordon Johndroe. Zároveň dodal, že stejný názor sdílejí nejvyšší představitelé Británie a Iráku.” - čili prohlášení rezignace. Celá zpráva MAAE je zde (pdf).
Za zaznamenání také stojí, že plánovaných 60 000 odstředivek by vyrobilo měsíčně 20 kg vysoce obohaceného uranu vhodného k výrobě atomových bomb. K tomu je nutno ještě připočítat produční kapacitu budovaného těžkovodního reaktoru, který je schopen také produkovat významné množství vysoce kvalitního plutonia.
úterý, listopadu 14, 2006
Údajné důkazy spolupráce Íránu s Al-Kajdou před r. 2001

Memri.org: Sunnitské islámistické webstránky přinesly údajně důkazový materiál o spolupráci Íránských vládních složek (Chameneího tajné služby) s Al-Kajdou dlouho před rokem 2001. Tato podezření už byla vyslovena dříve v 2003 listem Al-Sharq Al-Awsat a rádiem Voice of America po rozhovoru s důstojníkem Revolučních Gard, Hamidem Rezou Zakerím, který dezertoval. Zveřejnění těchto dokumentů může být motivováno tím, že sunnité jsou zneklidněni vzrůstem moci šíitského Íránu.
V dokumentu se uvádí detaily styků mezi Íránskou vládou a Al-Kajdou, které se měly vykonávat přes Hizballáh a osoby tím pověřeny byly Ajmán Al-Zawahrí a Imad Mugniyeh. Tato spolupráce se neměla dostat na veřejnost, protože se Írán obával důsledků. Nakolik se tomuto dokumentu dá věřit, to nevím, ale vyloučit se nic nedá...
Argentinský soudce obvinil Rafsandžáního z provedení atentátů z 1994
Íránský tisk přiznal poskytnutí úplatků evropským vládám
Ve zkratce : článek hlavně útočil na Francii, která má obrovské investice v Íránu (25 miliard euro v ropním a automobilovém průmyslu) a která by proto "měla držet hubu" a ne být jedním z hlavních navrhovatelů sankcí proti Íránu.
Co přinese budoucnost?
Írán varoval, že případný útok Izraele na jeho jaderná zařízení by přinesl zničující okamžitou odvetu ze strany Teheránu. Íránský ministr zahraničí Mohamed Alí Hosejní tak reagoval na prohlášení tajemníka izraelského ministra obrany Efraima Sneha, který oznámil, že Izrael by mohl vypálit rakety na íránská jaderná zařízení.Hosejní řekl, že pokud by Izrael provedl takovou hloupost, odpověď íránských vojsk by byla zničující a okamžitá. Sneh řekl, že neobhajuje vojenský útok, ale zvažuje jej jako poslední možnost, přičemž uvedl, že poslední možnost bývá často jedinou možností. Izrael je znepokojen snahou Íránu spustit do konce března příštího roku na 3000 odstředivek, kde by obohacoval uran. Zatím jich však pracuje jen několik set.
Zničení Izraele se blíží podle Ahmadínežáda...
sobota, listopadu 11, 2006
Mladý blogger mučen ve vězení

Iran Press News: (anglicky zde) Podle anonymního zdroje z nejtvrdší sekce 209 politické věznice Evin v Teheránu, mladičký 23 letý blogger a politický aktivista Kianúš Sandžari (Kianoosh Sanjari), zatčen 7. října, je denně vystaven krutému mučení s cílem připravit ho o život. Tímto způsobem se vláda v poslední době zbavila minimálně dvou politických aktivistů, byli umučeni Akbar Mohammadi a Valiolláh Feyz Mehdavi. Další jako Mehrdád Lohrasbí nebo Behrúz Džavid-Tehrání pořád chradnou ve vězeních. Další, jako Ardalan, jsou pronásledováni a nuceni prchat. A to jsou jenom ta známá jména. Další desítky bojovníků za svobodu umírají beze jména a bez tváře... Smrt režimu, který zabíjí výkvět svého národa!
! مرگ بر جمهوری اسلامى
Další zprávy
Podle Iran Press News Hizballáh by mohl mít zájem svrhnout současnou vládu v Libanonu, protože údajně nechrání libanonské "národní zájmy".. (velice široký pojem, kam se vejde všechno).
V Indických vodách byla zadržena prázdná nákladní loď směrující ze Severní Koreje do Íránu. Posádka neuměla nebo nechtěla vysvětlit účel cesty lodi. Že by to byl "Bludný Holanďan?".
čtvrtek, listopadu 09, 2006
Ropa je už příliš levná
... vědci dokázali, že veškeré látky získávané z ropy je možné získat také z biomasy, která je navíc neutrální z hlediska skleníkového efektu (protože rostliny při svém růstu spotřebovávají CO2 z atmosféry). Jestli by se tedy v Evropě dostatečně prosadily alternativní zdroje energie, dovedla by se alespoň částečně vymanit zpod tlaku Ruska a nemusela by se z ekonomických důvodů zklánět před zočineckými režimy jako je ten íránský. Bohužel lobby jistých společností je silnější...
Představme si, jak by se asi zatvářili Íránci, kdybychom jim řekli, že tu jejich ropu už nepotřebujeme... Zatím je závislost oboustranná, ale právě tato opatření, určena ke zvyšování cen ropy, prozrazují, jak moc je Írán (a několik dalších zemí, třeba Saúdská Arábie) závislý na vývozu ropy. Dovoluji si předpokládat, že kdyby tato situace nastala, t.j. kdyby od Íránu nikdo neodkupoval ropu po několik měsíců, daly by se očekávat nepokoje, protože by si snad konečně všichni Íránci uvědomili, že tato vláda nemá téměř žádné jiné příjmy a alternativy a mít celou ekonomiku založenou jenom na vývozu ropy se nemusí vyplatit.
Se Severní Korejí na věčné časy...
Poté ale řekl, že Írán už nyní nepotřebuje pomoc Pchjongjangu, a že si ty rakety umí vyrobit i sám... ale, ale, Jahjá, příteli, proč by tato plodná spolupráce měla tak rychle skončit? Severní Korea má kromě Scudů i jiné věci, které vás nepochybně zajímají... Co tak No-dong a Ro-dong a Taepo-dong? Nebo nějaké to plutonium? Račte dál...
Íránské sebevražedné komando
to není poprvé, co by se minová pole čistila lidskými odpalovači: ve válce Iráku proti Íránu 1980-88 Chomejní takto poslal na smrt tisíce nezletilých chlapců, kteří měli svými těly vyčistit minová pole. Každému na krk pověsili malý plastový klíček, který jim měl odemknout bránu od ráje...
Žádné zprávy o zatčeném rebelujícím ajatolláhovi Borúdžerdím
úterý, listopadu 07, 2006
Nejdůležitější události zase jenom v krátkosti
...mezitím cvičí 27.000 příslušníků Basidžů, radikálních paramilitárních jednotek, na pouliční boje proti demonstrantům v případě nepokojů.. jen pro připomenutí, tito milí chlápkové jsou většinou cizinci, něco jako žoldáci a proti neozbrojeným lidem jdou na motorkách, používají řetězy, boxery, baseballové hole, spreje s kyselinou a barvou (pro rozlišení) a horkou vodu... všechno vrámci lidských práv v islámském chápání, samozřejmě. Kromě toho Saíd Mortezáví, nenáviděný hlavní prokurátor, dostal v Teheránu od Chameneího neomezenou moc... a dál po celé zemi pokračují tajná zatýkání a rozsudky, které nikdy ani nepřičichly ke spravedlnosti.
Jak to bylo jasné, Rusko ani Čína nepodpoří sankce proti Íránu.... ale tak se zdá, že se nad Íránem stejně stahují válečná mračna... nějak to cítím v kostech.... a je mi z toho špatně...
Konflikt mezi Íránem a Izraelem je pravděpodobně nevyhnutelný... Hizballáh se zvnovu vyzbrojuje.
Ale když už to musí být, doufám, že bude krátký, bez zbytečných obětí a bude vést k pádu prokleté íránské vlády a konečné spravedlnosti Boží.
Dalších 6 blízkovýchodních států (Alžírsko, Egypt, Maroko, Saudská Arábie, případně Tunisko a Spojené arabské emiráty) vyjádřilo zájem o "čistě mírové" jaderné programy... kdoví, možná se k nim přidá ještě třeba Sýrie nebo libanonská provincie Hizbaland...
Sunnitští uprchlíci v Iráku říkají, že USA by měli, spíše než s "povstalci", bojovat s rostoucím vlivem Íránu a šíitů v Iráku... Zprávy z náboženské kolonie Íránu, satrapie Irák: šíitský klerik a velitel soukromé "povstalecké" armády Muqtada al-Sadr údajně popuzuje věřící šíity tím, že tvrdí, že USA zintenzivňují operace v Iráku, protože chtějí chytit a zavraždit 12. Šíitského imáma Mahdího poté co se resuscituje a vyleze ze studny po tisíci letech hry na schovávanou.
Vzrušující mučednictví...
...
“Úmyslná a odhodlaná expanze militantního islámu a jeho snahy o triumf nejen v islámském světě, ale také v Evropě a v severní Americe. Čistá ideologie. Muslimští teroristé nezabíjí a nevraždí kvůli tomu, co se jim děje, ale kvůli tomu, v co věří”. …
...
“Přestaňte se ptát, co jste udělali špatně. Přestaňte! Vraždí vás jako ovce a vy se stále díváte sami do sebe. Kritizujete svojí historii, své instituce, své cirkve. Proč si nedokážete uvědomit, že to nemá nic společného s tím, co jste udělali, ale je to o tom, co oni chtějí?”
pátek, listopadu 03, 2006
Výzva pro všechny dobré duše se špetkou času
Proč Írán potřebuje jaderný program?
Íránská islámská republika byla po dlouhá léta zemí, o které se moc nevědělo, kam se běžně nejezdilo na dovolenou a kde se nic moc zajímavého nedělo. Nebyla to země, o které se běžně mluvilo ve zprávách nebo psalo v tisku... až do července loňského roku, kdy se po Chátámího osmiletém "umírněném" intermezzu k moci opět dostala radikální islámistická strana. O "napravení" obrazu Íránu v povědomí mezinárodní veřejnosti se hned postaral novězvolený prezident Mahmúd Ahmadínežád svými vyhlášeními o vymazání Izraele z mapy a o popírání holokaustu. Hned poté se dostal na první stránky novin podruhé, a to oprášením více než třicetiletého íránského jaderného programu a neústupnou a poněkud zdařilou diplomací vzdoru vůči jakýmkoliv nátlakům na jeho zastavení.
Že tyto dvě věci úzce souvisí to možná není jasné hned na první pohled. Ahmadínežád a jeho politická frakce se vyhlašují za pravé pokračovatele principů Chomejního Islámské revoluce, principů, od kterých se Chátámí a "reformisté" odklonili. Tyto principy by se daly shrnout Chomejního výrokem: "Ani východ, ani západ, nýbrž Islám". Od první chvíle bylo cílem revoluce nastolení vlády islámu a postupně tuto revoluci "exportovat" do všech možných zemí a někdy v daleké budoucnosti nastolit celosvětovou vládu islámu. Proto Írán neváhal, vyhlásil nízkoúrovňovou válku Spojeným Státům a začal zakládat islámistické organizace v různých zemích, jako je SCIRI v Iráku (Supreme Council for Islamic Revolution in Iraq - Nejvyšší Rada pro Islámskou revoluci v Iráku, která nyní v této zemi bojuje teroristickými prostředky o podíl na moci) nebo libanonský Hizballáh (zal. 1982 s přičiněním íránského velvyslance v Sýrii Alího Akbara Mohtašemího), který mu měl sloužit jako nástroj pro obléhání Izraele. Írán se chtěl postavit do čela islámského světa a porazit Západ, čeho se mělo dosáhnout mimo jiné zničením Izraele, porážkou Spojených Států a přihlížející Evropy a přeformováním (alespoň) Blízkého Východu na jednotný islámský stát/region pod vedením Íránu, a diktovat podmínky a ceny ropy, jak jinak. A jak do toho ještě zapadá ten jaderný program?
Teď třeba odhlédněme od faktu, že Írán má zásoby plynu a ropy, které by bohatě postačovaly pro jeho vlastní spotřebu ještě asi na 300 let. Kdoví, možná Írán chce dodržet Kyótský protokol a snížit emise kysličníku uhličitého aby nezhoršil skleníkový efekt... Nebo nechce pálit svůj plyn a ropu, ale je chce dál prodávat, třeba aby měl peníze na nákup zbraní a rafinovaných ropných produktů, které pak prodává obyvatelům pod cenu. Pak je tady argument rostoucí poptávky po energii. S tím, že mnohé továrny stojí na hranici krachu a některá průmyslová odvětví žijí ještě z dědictví Šáhových investicí, asi jediný důvod zvýšení poptávky po energii mohla být zvýšená nutnost svítit, protože se íránská vláda "z náboženských důvodů" rozhodla letos neposunout čas na letní, co se dělá právě z důvodu snížení spotřeby energie.
Z toho všeho by mohlo vyplynout, že Írán potřebuje obohacený uran asi jako mrtvý zimník... Takže nakonec tím nejpádnějším argumentem zůstává "národní zájem a právo" na výrobu energie ... z čehokoliv. A toto právo na energii mu nikdo na světě nemůže upřít, na tom se asi všichni shodneme. Třeba i z ptačího trusu, proč ne. Ten je alespoň neškodný a není možné z něj vyrobit zbraně hromadného ničení. Tady je problém úplně jinde. Nikdo by Íránu nemohl upřít jeho právo na energii, jestli by respektoval všechno to, co musí respektovat ostatní národy už jenom z úcty ke svým obyvatelům a sousedům: Írán by musel odpovědět na několik zneklidňujících faktů a otázek kolem jeho jaderného programu. Například proč byl tento údajně mírový a dokonale transparentní program po celá léta tak tajný, že o něm nevěděli ani samotní obyvatelé Íránu? Proč o něm referovali světu jenom zahraniční disidenti jen asi před třemi lety? Proč Íránci zdemolovali výzkumné středisko Lavizan-Shian po udání opozičních skupin a ještě před tím, než by tam dorazila inspekce MAAE? Proč MAAE na tlak Íránu propustila hlavního inspektora Chrise Charliera? Proč je těmto inspektorům přístup do jaderních zařízení silně omezován? Jak chce řešit zabezpečení reaktorů země, ve které je každý týden menší zemětřesení a často i velmi ničivé, jako to v Bámu r. 2003? Proč je celý jaderný program pod nástupu prezidenta Ahmadínežáda pod kontrolou Revolučních Gard, co je vojenská síla, paralelní armáda, jakási "Pretoriánská garda", založena na ochranu a šíření Islámské Revoluce? Proč je velká část zařízení a technologií používaných v tomto programu zakoupena ilegálně na černém trhu z Pákistánu (přes síť Abdula Kádira Chána) a odjinud? K čemu vlastně Írán potřebuje obohacený uran a různé duální technologie, když mu podle dohody Rusko má poskytnout veškeré jaderné palivo pro celou dobu životnosti reaktoru v Búšehru a dalších plánovaných elektráren? (Reaktor v Búšehru bude dostavěn podle plánu až za rok a další jsou ještě jenom ve fázi projektování.) A posledně, k čemu je Íránu vývojový program raket se středním a dlouhým doletem jako jsou Shahab 4 s doletem asi 2000 km, které doletí například do Izraele?
Oprášením na několik let oficielně zastaveného jaderného programu Írán zabil dvě mouchy jednou ranou: nejenom získá technologie a materiál pro výrobu jaderné zbraně, ale také argument ve své propagandistické válce proti Západu, ve které se snaží sám sebe a islámský svět obecně vykreslit jako "ubohý, utiskovaný region, který se musí bránit před agresí ze strany západních mocností, křižáků, neokolonialistů a sionistů, kteří úplně bezdůvodně útočí na nevinné blízkovýchodní země jako Afghánistán nebo Irák a podporují Izrael v agresi na úplně nevinný Hizballáh"... Je to dokonalý způsob, jak se stát hrdinou v očích menších muslimských zemí, jak je také povzbudit v jejich touze po jaderné technologii a hlavně vyprovokovat a přinutit ke konfrontaci Spojené státy, arcinepřítele Íránu od revoluce v r. 1979, kdy íránští studenti vzali útokem americké velvyslanectví... asi se šli poděkovat za pomoc a podporu prezidenta Cartera, kterou revoluci naivně projevil. Bohužel nyní jedině Spojené státy mají odvahu vyslovit a pojmenovat nebezpečí, které ze strany íránského režimu hrozí. Lépe řečeno, nejsou zatíženy hospodářskými závazky a mají zájem na stabilizaci a kooperaci zemí regionu, co je zájmem nás všech a celé naší na ropě závislé civilizace. Například pro Čínu a Rusko stávající režim vyhovuje, protože od těchto zemí Írán kupuje zbraně, od Číny i levné spotřební zboží, které ruinuje domácí výrobu a s Ruskem má podepsané smlouvy hlavně na jaderné technologie.
Toto nezodpovědné ustupování a přivírání očí z ekonomických zájmů se nemusí vyplatit. Svět má právo vědět, co s tímto vysoce nebezpečným materiálem udělá režim, který prokazatelně financuje a zbrojí nekontrolovatelné militantní skupiny jako Hizballáh, šíitské bojůvky v Iráku a radikální islámistické spolky v dalších zemích, spolupracuje s nejhoršími diktaturami světa (Severní Korea, Bělorusko, Kuba) a ani není nutno připomínat neustálé porušování lidských práv režimem, který má ambice rozšířit i do jiných zemí svůj totalitní a represivní systém vlády podle svého revolučního programu "náboženské kolonizace". Tento režim má nepopiratelné mocenské ambice v regionu a otevřeně hrozí Izraeli fyzickou likvidací, čím mimochodem porušuje bod č. 4 druhého článku 1. kapitoly Charty OSN ("Všichni členové se vystříhají ve svých mezinárodních stycích hrozby silou nebo použití síly jak proti územní celistvosti nebo politické nezávislosti kteréhokoli státu, tak jakýmkoli jiným způsobem neslučitelným s cíli Organizace spojených národů." Kapitola 1, Článek 2, bod 4.). A nakonec, není možno odhlédnout od teologického podhoubí této vlády, které věří v neslučitelnost západní civilizace s islámem, jenž by měla vést k nevyhnutné konfrontaci velkých rozměrů a skončit vítězstvím islámu pod vedením 12. Imáma Mehdího - šíitského mesiáše. Tak se ale zdá, že to nikoho moc nezajímá. Zatím.
pondělí, října 23, 2006
Uff, to jsme si vydechli...
čtvrtek, října 12, 2006
Ocelové objetí íránské islámské republiky se uzavírá...
středa, října 11, 2006
Co má Írán společného se Sev. Korejí kromě hnusných režimů?
Celkem zajímavý pohled nabízí Alan Peters na http://antimullah.com.
"jestli chcete vědět, kam směřuje Írán, sledujte co dělá Sev. Korea.
a) Když byla střela s dlouhým doletem testována v S.K., přihlíželo tomu více než 20 íránských vědců a fyziků.
Samozřemě, protože test byl určen na ověřění účinnosti střel, které SK prodává Íránu ale za které jim nebude zaplaceno až do doby, když prokážou, že střely fungují.
Írán má, opakuji, má, nejméně čtyři - možá šest až osm - nukleárních hlavic, se čtyřmi už zabudovanými do raket středního doletu Šaháb 3.
Zatím co dosáhnou do Izraele a východních částí Evropy, Šaháb 3 a Šaháb 5, pořád ve vývoji, zatím nedostačují na dosažení dlouhého doletu, po kterém Írán touží.
b) Dnešnímu severokorejskému testu také přihlíželi íránští vědci a fyzici. Jejich počet je ale těžké odhadnout protože Írán cvičil a pořád cvičí stovky specialistů v SK.
Účelem tohoto testu mohlo být přilákáni pozornosti na SK a přinutit k bilaterálním setkáním mezi Kimem Čong-Ilem a USA jako postranní efekt ale prvotním smyslem byl test zaplacený Íránem.
Jak bylo zmíněno výše, Írán má jisté množství štěpného materiálu, něco z toho ze začátku 90. let a pravděpodobně dost degradovaného pro použití do zbraní - ale ne pro podzemní explozi - kterou může Ahmadínežád oznámit, že se Írán stal nukleární mocí a zažehnat jakékoliv sankce OSN jako příliš pozdní atd.
Háčkem bylo, že íránský režim neměl tušení, jestli to, co mají zapříčiní působivý výbuch nebo to bude jenom velké "říhnutí".
Tak Severní Korea, která má větší zásobu podobného štěpného materiálu byla pověřena, aby provedla test. Kdyby to jenom "říhlo" Írán by se zdržel podobného testu a ohlášení jejich vstupu do nukleární rodiny - ze svatyně Imáma Rézy (patrona zázraků) v Mašhádu.
Kdyby to bylo dost veliké bum, Ahmadínežád by se připojil a kromě toho, že by oznámil světu už hotovou věc, dříve by mohl přinutit své sousedy, aby se podrobili jeho politickým plánům.
A ostatně zpustil regionální závody ve zbrojení."
Další článek o spolupráci Íránu a Sev. Koreje je na isláminfo zde.
úterý, října 10, 2006
Další, teď už oficiální zprávy o íránském původu výzbroje iráckých geril
Je to víc než jasné. Nemyslím si, že šíitské milice mají dost peněz na to, aby si tyto věci kupovali jako bonbony.
pondělí, října 09, 2006
Jeden (další) ajatolláh se postavil proi íránské vládě
V sobotu a v noci ze soboty (7.10) na neděli se bezpečnostní složky snažily obklíčit dům ajatolláha Sájeda Hosseina Kazeymeni Borudžerdího s cílem zatknout ho. Ajatolláh se opevnil na střeše svého domu ve Studené ulici č.9 v Teheránu a kolem domu a do celé čtvrti se nahrnuli jeho příznivci, mezi jimiž bylo i mnoho žen, aby bránili Borudžerího a zamezili jeho zatčení. Mnoho z těchto obránců bylo zatčeno, údajně až několik stovek. Ale i obráncům se povedlo zajmout několik agentů, u kterých byly nalezeny lahve s kyselinou, kterou měli samozřejmě v úmyslu stříkat lidem do tváří. Ajatolláh byl ve styku s rozhlasovou stanicí KRSI (Rádio Hlas Íránu) a poskytnul několik rozhovorů. Na jeho stranu se přidal i ajatolláh Mehdi Haeri a povolil lidem v obležení porušit tvrdá nařízení ramadánu. Do rádia volalo hodně lidí, aby mu vyjádřili podporu a vyzvali k účasti větší davy (Arméni, Bahájci). Ve čtvrti vypuklo několik požárů a přes davy se tam nedostali nejenom policisté ale ani sanitky, které přijely sesbírat raněné. Davy také zabránili militantům z org. Basidž (povětšině dobrovolníci arabského a jiného cizího původu... Íráncům se nechtělo mlátit jejich vlastní bratry a sestry), aby se mezi davy dostali na motocyklech a s osmi cisternami, ze kterých chtěli stříkat vroucí vodu na demonstranty. Nakonec však bezpečnostní složky čtvrť obklíčily. Nevím, jak se všechno vyvinulo, zatím nemám zprávy. Ajatolláh Borúdžerdí je synem stejnojmenného ajatolláha, který byl velice váženým poradcem Šáha Muhammada Rézy a padl za oběť islámské revoluci.
Na první pohled se může zdát, že Borúdžerdího hlas je osamocen ale kromě něj existuje i více kleriků, kteří zastávají podobné názory, třeba ajat. Montazeri a vnuk samotného Chomejního, ajat. Ahmad Hossei Chomejní... Několik kleriků si uvědomuje zločiny, které tato vláda páchá ve jménu Boha... takže se nakonec potírají mezi sebou po obviněních z odpadlictví, tedy vlastně vládnoucí radikální sekta Hodžatie potírá všechny ostatní, kdo se snaží o "novou interpretaci islámu". Jak to vyjádřil její vůdce ajatolláh Mesba Yazdí: "zacpěte jim huby".
Několik zajímavých stránek co se mi povedlo objevit

Něco hezčího a optimističtějšího je na stránce http://www.democracyforiran.de, hlavně v sekci audio video. Jsou tam články, rozhovory a nějaké ukázky íránské hudby, tradiční i populární. Písně se dají i stáhnout. Je tam i "neoficiální hymna" odboje od zpěváka Dariuše (Dariush) - Dobare misazamat vatan (znovu tě postavím, vlasti má).
Další umělci, kteří mi přirostli k srdci jsou Faramarz Aslani, Fereydoon Forooghi (nebo Fereydoun Foroughi), Siavash, Ebi, Houshmand Aghili, Hayedeh, Googoosh, Ramesh a podobně (to je povětšině předrevoluční generace, všichni žijí v exilu, ale mnozí dodnes tvoří. Některé písničky se dají stáhnout porůznu z internetu když hodíte tato jména do Googlu, existují i stránky, kde se dají poslouchat současní interpreti jako slavný Arash, třeba http://music.tirip.ir. Současná tvorba je spíše eklektická a osciluje mezi tradičními prvky (tak typický blízkovýchodní sound, typické nástroje a vokální projev) a moderními tendencemi s rytmickými prvky a počítačovou úpravou. Co je velice důležité v perské hudbě jsou texty, mnohdy velice krásné a s vlastní poetickou hodnotou a 90-99% mluví o lásce... pokračování příště.
čtvrtek, října 05, 2006
Nalezen důkaz o přímé íránské účasti v nepokojích v Iráku
Takže co skrývá tahleta zajímavá magická skříňka? Na detailnějších záběrech je emblém IRR a její oficiální název (jomhooriye eslamiye Iranجمهوری اسلامی ايران ), název ministerstva obrany islámské republiky, Vezárat-e defá (وزارت دفاع ) a sanáye mocháberáti va elektronikiye iran (průmysl telekomunikace a elektroniky Íránu صنايع مخابراتى و الکترونيکى ايران ).






úterý, října 03, 2006
Nově zveřejněný dopis Ajatolláha Chomejního
Íránská policie zatkla křesťanskou rodinu
pondělí, října 02, 2006
Konečně vyšla nějaká zajímavá knížka

Další informace a úryvky na islám info, odkaz zde.
neděle, října 01, 2006
USA schválily sankce proti Íránu
Je zajímavé, že poté co Írán tak tvrdohlavě vzdoruje ve věci jaderního programu, Egypt a možná Turecko projeví zájem o nukleární energii. A máme to tady...
V Íránu se narodila klonovaná ovce

V Íránu se narodila první klonovaná ovce v islámském světe. Po několika neúspěšných pokusech, kdy ovce uhynula, tato možná přežije. Jenom doufám, že Íránce nenapadne klonovat jiné bytosti...
bohužel islámští radikálové se množí jiným způsobem.
sobota, září 30, 2006
Íránští Židé se chtějí soudit s ex-prezidentem Chátamím
Vraždy politických oponentů jsou... nutné.
Profil jednoho z nejradikálnějších kleriků v Íránu

Ano, řeč je o Ajatolláhu Mesbah Yazdím a tímto malým náhledem pod jeho turban chci přiblížit názory a ideologii člověka, který tuto zemi možná za několik měsíců nebo let bude řídit (jestli se toho všichni dožijeme) a momentálně je poradcem a duchovním vůdcem prezidenta Ahmadíndžiháda, takže tuto ubohou zemi už jistým způsobem ovlivňuje.
Ajatolláh Muhammad Taqi Mesbah Yazdi, řečený "Krokodýl" (temsáh, podle jedné karikatury novináře Nikahanga Kowsara, na které krokodýl škrtí novináře ocasem), je 72 letý klerik a vedoucí prestižního náboženského semináře ve svatém městě Qom. Ani nemusím vysvětlovat, že tuto přezdívku dostal kvůli svým ultraradikálním názorům. Mezi reformisty mu říkali "teoretik násilí". Proč? Tak na ilustraci několi výroků (jsou z článků, které celkem stojí za to přečíst):
"Jestli někdo urazí svátosti Islámu, Islám povoluje prolít jeho krev a není k tomu potřeba žádných soudů"
"Jestli někdo předstoupí s novou interpretací Islámu, zacpěte mu hubu"
"Jestli se věci vymknou spod kontroly vlády a Islám je ohrožen, není jiné cesty než použít násilí." (řekl po brutálním zákroku policie na studentských kolejích v r. 1999 poté co studenti protestovali proti omezení svobody tisku)
"Jestli obrana muslimů a muslimské komunity závisí jenom na mučednických operacích (sebevražedných útocích), je to nejenom povoleno, je to povinností."
(na téma útoků sebevražedních teroristů na izraelské civilisty)
Mesbah Yazdi je také zástancem tvrdého postoje ve věci nukleární krize. Loni chválil íránské vyjednavače za to, že "přinutili protivníky islámské republiky stáhnout se z jejich pozic". Jeho žáci (třeba Mohsen Garavian) také schvalují použití nukleárních zbraní proti nepřátelům islámu.
V domácí politice zastává stranu železné ruky, trestů smrti a veřejného bičování za jakoukoli neposlušnost vůči režimu (jakákoliv kritika režimu je podle něj kritika islámu a Boha, takže si zasluhuje tvrdý trest). Byl obviněn z toho, že žehnal vyslancům, kteří měli za úkol zavraždit opoziční aktivisty v zahraničí v 90. letech.
Někteří jeho žáci zastávají ještě extrémnější názory (jestli je to ještě vůbec možné), například něco ve smyslu ´jakékoliv individuální myšlení znamená vzepření se boží vůli´ (bohužel se mi nepovedlo najít doslovní citát, budu to ještě zkoušet).
A ještě na závěr, tento milý, tolerantní a mírumilovný člověk je (společně s prezidentem) jedním z hlavních členů apokalyptické šíitské sekty Hodžatie (Hojjatieh), o které už padlo několik zmínek na těchto stránkách. Je to sekta, která věří v druhý příchod transcendentálního 12. imáma Mahdího, který by měl nastat v rámci několika let, a který by měl znamenat vítěznou bitvu islámu nad nevěřícími v otřesné a krvavé válce...