Na této stránce chci zpřístupnit v českém nebo slovenském jazyce některé méně známé informace o politickém systému i běžném životě v Íránu.
On this site I would like to make accessible to the czech and slovak public some less known information about the political system and ordinary life in Iran.
sobota, prosince 30, 2006
Saddám je mrtev
Výsledek: teď má íránský režim v Iráku volné pole pro rozšiřování svého vlivu mezi místními šíity a vyhrocování náboženského radikalismu a násilí.
Už jenom na závěr: ať už jsou politické důvody, načasování a důsledky této popravy jakékoliv... každá diktatura má sice hlavu, ale má i výkonnou moc: tělo a ruce. A většinou právě ti, kteří byli výkonnou mocí, ti, kdož ve věznicích mučili, popravovali, konali politické vraždy, právě ti odpovědnosti uniknou, nebo se pravidelně "recyklují" s každou změnou režimu... je a bylo to vždy tak.
Co přinesly Vánoce a čím končí rok 2006
Jak strašně se Ahmadíndžihád a ochráncové lidských práv rozčilovali nad Guantanamem a Abu Ghraib.
Ani tři roky po velkém zemětřesení v Bámu (2003) poškození obyvatelé ještě nemají normální bydlení, stany a provizorní chajdy lemují hlavní ulice a i vyučování probíhá v chatrčích a na rekonstrukci kanalizace (voda je tam znečištěna a závadná) a čištění odpadních vod prý nejsou peníze...
Hlavně že je vždy dost peněz na pomoc Libanonu, Palestině, Sadrově armádě v Iráku například poslal nějakých 275 milionů... I do Afghánistánu investoval Írán asi 200 milionů dolarů, jako protiváhu americkým investicím a pomoci, Írán staví dálnice a podpořuje šíitské svatostánky a do Afghánistánu vysílá i rádio, které používá k šíření antiamerické propagandy... (podobné rádio a tv stanice z Íránu vysílají po celém B. Východě). Stejný postup jako v ostatních zemích, kde chce posílit vliv: nejdřív staví školy, mešity a nemocnice a pak z nich vysílá své lži.
Ale naopak Írán nemá peníze ani na údržbu a investice do svých ropních polí, ze kterých prakticky celý žije. Zahraniční firmy se bojí v Íránu investovat a íránská produkce ropy klesá ročně o 10%. Zde je zajímavá nová studie Rogera Sterna z Hopkinsovy Univerzity o zanedbávání ropního průmyslu v Íránu.
Po přijatí sankcí RB OSN podle rezoluce 1737 (celý text), které by měli omezit Íránu přístup k citlivým technologiím na výrobu zbraní, Írán odhlasoval své vlastní "sankce": ještě víc omezí už stejně moc omezenou spolupráci s MAAE... a hodlá instalovat 3000 odstředivek na obohacování uranu a vyhlásil, že je nukleární zemí, za co ho splísnil egyptský ministr zahraničí Abdol Abul Gheit: prý něco takového může říct jenom země, která má nukleární zbraně...
Už jenom čekám, kdy Írán odstoupí od Smlouvy o nešíření jaderních zbraní a za dva týdny "z důvodu nátlaku a agrese imperialistického západu" bude nucen svůj mírový program změnit na válečný a rychle vyvinout atomové zbraně (s Alláhovou zázračnou pomocí)…
V Iráku bylo 21. prosince zatčeno 10 Íránců, čtyři z toho byli v diplomatických službách, v průběhu zátahu amerických jednotek proti skupinám připravujícím útoky. Výsledky vyšetřování zatím nebyly zveřejněny, diplomaté byli už údajně propuštěni.
Ahmadíndžihád napsal dopis i papeži... Vatikán zatím jeho dopis nepublikoval. Rovněž ho zve ke konverzi k islámu?
Podle Iran Press News, Írán oběsil 17 lidí za 3 dny, a od 20. listopadu do 20. prosince 30 lidí, co je průměrně 1 člověk denně. Nevěřím, že je to definitivní číslo.. za rok
Údajně několik stovek příslušníků Hamásu opustilo palestinská území aby podstoupili trénink v Íránu.. co je tam asi budou učit? Jak se přednáší poezie, hrají šachy a kouří vodní dýmka?
Saudové zaznamenali zvýšený počet politicky aktivních Íránců v Mekce a bojí se incidentů a zvyšujícího se vlivu Íránu a radikálních šíitů vůbec.
Několik zpráv k volbám: zde zde, mimochodem, ta 50% účast je asi skutečná účast vynásobena pětkrát... někteří se domnívají že celkový počet lidí co se účastnili se přibližuje číslu 5 milionů co je asi 10% oprávněných voličů (celkový počet obyvatel kolem 68 milionů).
zprávy o manipulaci, například o tom, že některé urny se toulaly po zemi ještě 3 dny po volbách... kde tak dlho trčely??? ... nebo o tom, že některé komise odmítly otevřít urny před pozorovately, někteří sčítatelé byli po letech, co tuto práci vykonávali, nahrazeni novými lidmi a tak dále a tak dále:
Studenti, kteří protestovali proti Ahmadínežádovi, se nyní bojí o své životy.
... a patetický vládní tisk je označil za "propagátory sexu a alkoholu"
Fotografie konfiskace a odnášení satelitních talířů
Francouzská ropní společnost TOTAL je souzena za úplatky íránskému režimu v hodnotě 80 milionů dolarů.
Vánoce v Íránu (foto)... přičemž Ahmadíndžihád (už dávněji) vyhlásil, že "zastaví křesťanství v této zemi".
A ve městě Rasht tajné služby oslavu Vánoc i překazily.
neděle, prosince 24, 2006
Veselé Vánoce
sobota, prosince 23, 2006
V Íránu se pálí knihy



... a není to proto, že nemají čím topit. Když se někde pálí knihy, chtějí osoby provozující tuto bohulibou (a propo, kterému bohu libou) činnost samozřejmě tímto velice demokratickým a ekologickým způsobem umlčet myšlenky v nich obsažené. Zde je celý přehled (v angličtině) o různých "knihoboreckých" hnutích v dějinách.
Knihy dějepisu (velice příznačné) a perských klasiků byly páleny příslušníky radikálních Básidžů v Tabrízu.
Zdroj: IranPressNews.
čtvrtek, prosince 14, 2006
Bude to krysa nebo krokodýl?
Stáváme se svědky těžkého mocenského boje hlavně mezi radikální frakcí (Ahmadíndžihád a spol.) a konzervativci, příznivci Chameneího. Reformistické křídlo bylo už téměř odstaveno. I letadlo, které spadlo před několika dny vezlo několik jeho nejvěrnějších druhů a přívrženců.. to možná také nespadlo náhodně. Není to první zničené letadlo, které vezlo zrovna nejvyšší vojenské špičky, velitele Revolučních Gard (něco jako elitní SS íránského režimu) nebo novináře a jiné případně nepohodlné osoby.
Že Chameneí má ještě pořád dost moci ve svých rukou dokazuje fakt, že přes výběrové řízení vhodných kandidátů do Rady Expertů se nedostalo ani příliš moc reformistů, ani moc radikálů, a největší skupinou zůstanou Chameneího přívrženci, čím se složení Rady pravděpodobně moc nezmění. Proto není možné vyloučit, že by radikálové přikročili k poslednému řešení - fyzické eliminaci samotného Chameneího, co by mělo za následek oslabení konzervativní strany a samozřejmě nové "volby" nejvyššího vůdce, ve kterých by soupeřil pravděpodobně Mesba Yazdí s Rafsandžáním.
Toto vystupňování extrémního mocenského boje, který se nestraní ani vražd, je možná důsledkem opatření, které bylo parlamentem přijato asi před týdnem, ve kterém jsou volby do Rady Expertů spojeny s volbami do městských zastupitelstev, aby se snížily náklady na tyto volby, a zároveň bylo odhlasováno zkrácení Ahmadínežádova volebního období o celý rok. Zde a zde je několik podrobnějších analýz v angličtině.
Zítřejší volby spadají do jednoho období i s "konferencí o Holokaustu" pořádané v Teheránu v těchto dnech, kam jsou pozvaní lidé pochybné ideologie jako David Duke, bývalý člen Ku Klux Klanu, francouzský profesor Robert Faurisson, nebo Australan německého původu Frederick Toeben, lidé kteří vesměs spochybňovali vyhlazovací tábory a použití plynových komor v německých koncentračních táborech, jako i počty vyhlazených Židů, politických vězňů a jiných menšin (Romů, homosexuálů). Tato konference chce otevřít "svobodné bádání o Holokaustu". Konference se účastní i skupina ultraortodoxních Židů, kteří neuznávají stát Izrael.
OPEC oznámil, že opouští americký dolar a přesouvá své profity do jiných měn.
Ještě jedna zajímavost: Irácký velvyslanec v Nizozemí Siamand Banaa oponoval íránskému ministrovi zahraničí Manúčehrovi Mottakímu, který v projevu tvrdil, že za násilí v Iráku je odpovědna přítomnost americké armády. (tak pak proč je hlavní těžisko násilí v útocích proti Iráčanům, civilistům na tržištích a podobně?) Banaa se ozval a obvinil Írán z pokrytectví v jeho rétorice proti USA. Írán profitoval z války proti Iráku, i tím, že byl odstraněn Saddámův režim, nepřátelský vůči Íránu. Oficielní diplomatické vztahy těchto zemí byly chladné a taková otevřená konfrontace není častá.
Zároveň s protesty hladových nezaměstaných Íránců doma, kterým vláda často není schopna včas vyplácet mzdy, íránská vláda slíbila palestinské správě 250 milionů dolarů, na rok 2007, a "adoptoval” 100.000 palestinských dělníků a je ochoten jim příštích šest měsíců platit měsíčně po 100 dolarech. Po tutéž dobu a stejnou částkou má být z Teheránu podporováno 3000 palestinských rybářů. Kolik z těchto "dělníků a rybářů" je členy teroristických skupin a vykoná sebevražedné operace můžeme

Studenti univerzit po celém Íránu protestovali ... V Teheránu přerušovali Ahmadíndžihádův projev rachejtlemi, pískán


neděle, prosince 10, 2006
My chceme práci, říkají Íránci
ﻣﺎ ﻜﺎﺮ ﻤﻰﺧﻭﺍﻫﻴﻡ
(má kár michájím) - chceme práci.
ﻛﺴﻰﺑﻪ ﻓﻜﺮﻤﺎ ﻤﺴﺗﺽﻌﻔﺎﻥ ﻫﺴﺖ
ﺨﻳﺮ ﻧﻴﺴﺖ
(Kasi be fekr má mostaz'efan nist; cheir nist) - někdo myslí na nás chudé/nuzné? Nikdo.


úterý, prosince 05, 2006
Nově zveřejněné fotografie z popravy v raných měsících Islámské revoluce

Bejrút demonstruje II.
neděle, prosince 03, 2006
Bejrút demonstruje....
Libanonská policie a armáda jsou v nejvyšší pohotovosti. Statisíce demonstrantů totiž vyrazily do ulic Bejrútu a požaduji odstoupení protisyrské vlády premiéra Fuáda Siniury.
Záběry zcela zaplněného centra metropole přinesla i zpravodajská televize CNN. Na počtu účastníků demonstrace se shodují televize Hizballáhu Al-Manar s křesťanskou televizní stanicí LBCI.
Opozice v čele se šíitským hnutím Hizballáh a jeho spojenci šíitským hnutím Amal a Svobodným vlasteneckým hnutím křesťanského generála Michela Aúna spolu s dalšími prosyrskými stranami chce svrhnout kabinet Fuáda Siniury a vytvořit vládu národní jednoty, v níž by měla větší podíl na moci a rozhodování.
Premiér Siniura ujistil, že jeho kabinet nehodlá pod tlakem ulice ustoupit, a v noci na dnešek v televizním projevu varoval, že nezávislost Libanonu a jeho demokratický systém jsou ohroženy.
Přestože opozice vyzvala k pokojné a civilizované demonstraci a rozdává demonstrantům letáky s výzvou k zachování klidu, panují obavy, že by se akce mohla zvrhnout v násilí. Vládní komplex proto střeží armáda i policie ve stavu vysoké pohotovosti a v celém Bejrútu byla přijata maximální bezpečnostní opatření.
-----
Několik otázek do pléna pod názvem "nedělní skepse".
Je tohleto malý pokus o islámskou revoluci? Doufám, že ne. Jestli ano, doufám, že se nepovede.
Jenom se zde naskýtá jedna otázka. Kde jsou hranice demokratické plurality názorů, a kde začíná nátlak? Je Hizballáh skutečně zástupcem většinového názoru Libanonců (asi sotva), nebo jenom tím, kdo využije "slabost", toleranci a "princip neútočení" demokracie ve svůj prospěch ve svém plánu nastolení diktatury islámu? Kde je hranice, od které začíná obranná válka demokracie? Je nutno přistoupit k zákazu antidemokratických ideologií? Je tímto zákazem jakékoliv "demokracii nepřátelské" ideologie popřena sama kvintesence demokracie a demokracie nabyde znaky totalitarismu?
sobota, prosince 02, 2006
Íránské zbraně přímo z továrny putují šíitským milicím v Iráku
Turecká vláda deportuje uprchlíky do Íránu

Iran Press News, via Regime Change Iran:
Sajíd-Ali Dúst a Aidín Sarai, dva příslušníci opoziční orgnizace a žadatelé o přiznání statutu uprchlíka OSN, kteří žili už 2 roky v Turecku, byli neoprávněně zatčeni poté co se řádně přišli hlásit (jednou za dva týdny) na cizineckou policii ve městě Van.
Další případ je zde, Azita a její manžel Ahmad-Reza Šaffaghat jsou ve vězení v Turecku a hrozí jim deportace. Účastnili se studentských demonstrací r. 1999 a byli vězněni v Radžaí Šahr na západ od Teheránu Skrývali se celá léta až se jim povedlo přes Irák a Turecko dostat až na řecké hranice, kde je ve skupině 10 uprchlíků zadrželi Řekové a předali zpátky Turkům, jež je uvěznili v Edirne, poté co jim řecká i turecká strana odepřela azyl, bili je a vězní je v hygienicky nevyhovujících podmínkách. Oba konvertovali ke křesťanství a , za co jim v Íránu také hrozí trest.
Stovky Íránců zkoušejí prchat ze země ale jenom malému množstvu se to povede. I když se to povede, je jim zabráněno vůbec požádat o azyl a jsou navráceni domů, kde často beze stop mizí. Řecko a Turecko opakovaně porušují mezinárodní předpisy o azylovém procesu.
Kanada si kvůli její upřímné a konečně nebojácné kritice pošlapávání lidských práv v Íránu vysloužila obvinění ze špionáže z íránské strany. Její velvyslanectví už bylo opevněno... snad z obavy, že Íránský revoluční režim má jistou tradici a oblibu v přepadávání ambasád a věznění diplomatů...
Další Ahmadíndžihádovo psaníčko
Odkaz ve stručnosti zní: vaše vláda udělala strašné věci, za které se musí stydět, ale
"Ti kdož olitují, mají víru a činí dobro mohou být mezi těmi, jež dosáhnou Spasení. Jenom váš Pán tvoří a vybírá jak to chce On, a jiní se nepodílejí na Jeho výběru. Sláva Bohu, jenž je Vyšší než druhové, kteří se mu přiřazují." (Korán 28:67 - 68 momentálně nemám k dispozici český překlad Koránu, ale smysl je tentýž) , což znamená: olitujte svých hříchů, nepřijímejte vaši vládu (varoval i demokraty), nechte nás (muslimy) abychom zničili Izrael a následujte příklad nejspravedlivější, nejlidštější, nejmorálnější atd. vlády islámu, jinak ....
Je to dopis v podobnén stylu jako dřívější dopis Bushovi. Obraťte se k islámu jinak..
