pondělí, září 14, 2009

Zelený den Íránu a další zprávy

V krátkosti:

8.září 2009 íránské bezpečnostní složky napadly a obrátily naruby kancelář Mehdího Karrúbího, jednoho ze čtyř prezidentských kandidátů, a zatkli jednoho z jeho blízkých spolupracovníků.
Pátek 11. září 2009 - při příležitosti pátečních modliteb, nejvyšší vůdce Chámeneí pohrozil, že pokud revoluční hnutí neumlkne, vláda se bude muset vypořádat s jeho vůdci (uvěznit je). Velká výzva pro lidi.

Příští pátek, t.j. 18. září 2009 by se měla konat tradiční demonstrace za Palestinu, které se říká Rooze Ghodse Sabegh (Den bývalé Palestiny). Revoluční hnutí vyzvalo obyvatele aby se vydali do ulic a přejmenovalo tento den na Rooze Sabze Iran (Zelený den Íránu). Uvidíme co bude, protože tento den byl vždy velice důležitý pro Islámskou republiku, která tímto získala příležitost k pálení izraelských a amerických vlajek a ukazování solidarity s Palestinci.
Nicméně nyní vláda zvažuje, jestli tento svátek a demonstraci vůbec uskutečnit. Bojí se že proroste v protivládní demonstraci a jejich strach je celkem oprávněný. Vždyť i fotbalový zápas těsně po volbách (už si nevzpomínám mezi kterými mužstvy) se odehrál bez fanoušků, na uzavřeném stadionu - ze strachu před demonstracemi. Když lidé první čtvrtek po začátku ramadánu chtěli uspořádat demonstraci, do všech ulic Teheránu se vyrojili tisíce policistů a jiných bezpečnostních složek pod záminkou "cvičení".

Celkem vtipná zpráva je, že Venezuela bude do Íránu vyvážet benzín. Jak víme, Írán nemá dostatečnou kapacitu ropních rafinerií a nedokáže ani vyrábět dostatečné množství benzinu pro vlastni spotřebu. Je to citlivý bod, protože před dvěma lety, kdy vláda zavedla benzín na přídělové karty, obyvatelé se velice bouřili... je to logické, protože předtím byl v Íránu benzín téměř zdarma (dotované ceny) a je to směšné povážíme-li, že Írán je jedním z nejdůležitějších vývozců ropy na světě a potenciální jaderná velmoc...

... ve které pořád lidé umírají hlady. Zde je video ženy, která se deně přehrabuje v odpadcích, protože nemá svým dětem co dát k jídlu. Její dcera spáchala sebevraždu skokem do ohně, protože to již nemohla vydržet. Přeloženo do angličtiny.

Kromě toho Česká Republika údajně přestala vyvážet do Íránu pepřový sprej, používaný při potlačování demonstrací.

Jak již z médií asi víte, Ahmadínežád navrhoval na tři ministerské pozice ženy (Súsán Kešávarz, min. školství, Fáteme Adžorlú, min. sociálních věcí, Marzie Vahíd Dastdžerdi, zdravotnictví). Jak velkorysé to gesto... více méně aby ženám zacpal pusu.
Ale jaké to jsou ženy? Jsou to tři dámy v přísných černých čádorech. Dvě první byly přehlasovány z důvodu nedostatku zkušeností, ta třetí, která byla zvolena se stala první ministryní Islámské republiky. Nicméně paní Vahíd-Dastdžerdi asi trpí nějakou formou schizofrenie... zasadila se za některé zákony, které omezili již nyní velice omezená práva žen ohledně rozvodu, poručnictví dětí, potratu a podobně, protestovala proti zákazu nošení šátků v tureckém parlamentu a zasazovala se za úplné rozdělení nemocnic a ostatních zdravotnických zařízení na mužské a ženské, přičemž ty ženské měly mít jenom ženský zdravotnický personál. Tento plán nebyl realizován kvůli nedostatku ženského odborného personálu. Nicméně svůj mandát považuje za naplnění dlouholetého snu žen, aby měly někoho, kdo by je zastupoval a říká, že by ženy měly mít větší podíl v řízení země, ale měly by se zároveň podrobit přísným islámským pravidlům... otázkou je jestli paní Marzie ví, co íránské ženy doopravdy chtějí, nebo si to jenom vyčte z Koránu... a podle přísného výkladu Koránu v ministerském křesle nemá co dělat.
Írán i před revolucí měl dvě ministryně. První z nich byla Farrochrú Pársá, ministryně školství a zastánkyně práv žen v Íránu. Byla popravena 8. května 1980, protože její postoje se zjevně neshodovaly s postoji nové "republiky". Druhou byla Mahnáz Afchamí, ministryně ženských záležitostí, která dodnes žije v emigraci ve Spojených Státech.
Nicméně další z Ahmadínežádových ministrů, Ah Ahmadi Vadhidimad Vahidi, je hledán interpolem kvůli bombovému útoku na izraelskou ambasádu a židovské kulturní centrum v argentinské metropoli Buenos Aires. Írán samozřejmě jeho účast popírá.

Žádné komentáře:

Okomentovat