Na této stránce chci zpřístupnit v českém nebo slovenském jazyce některé méně známé informace o politickém systému i běžném životě v Íránu.
On this site I would like to make accessible to the czech and slovak public some less known information about the political system and ordinary life in Iran.
úterý, prosince 23, 2008
Šťastné Vánoce
České republice zase přeji hodně štěstí v evropském předsednictví, s úspěchy a bez trapasů.
čtvrtek, prosince 11, 2008
Muž popraven jen napůl
Podle íránských zákonů, jestli je někdo zabit, rodina oběti má právo dát mu milost a spokojit se s finančním odškodněním za ztrátu rodinného příslušníka. Běžně tuto milost rodina uděluje několik dnů před popravou, nebo na popravišti těsně před tím, co odsouzeného oběsí. V tomto případě si asi rodina oběti chtěla vychutnat utrpení odsouzeného dříve, než by mu dala milost a skasírovala peníze.
Odsouzený byl podle zpráv převezen do nemocnice, o jeho stavu nejsou žádné zprávy. Podobný případ se stal loni ve městě Bandar Abbás u Perského zálivu. V tomto případě odsouzený utrpěl nebo mohl utrpět nevyléčitelná poranění mozku, míchy a páteře.
úterý, listopadu 11, 2008
Pozvánka na besedu o Íránu
úterý, července 08, 2008
Jednou za uherský.... pardon, perský rok...
přeji všem pěkné léto.
pondělí, března 24, 2008
Druhá část cestopisu o Íránu
Ako vyzerá mesiac v Iráne: 2. Môj dom môj hrad.
Ráno. Moje prvé ráno v Iráne.
Budí ma úžasná vôňa kávy a omelety s rajčatami a zvláštny špľachot vody. Dariush už vstal a deň sa začal. Pomaly otvorím oči, vyleziem z postele, teda vlastne matrace na zemi. Konečne vidím izbu. Nie je veľká, ani zariadenie nie je najluxusnejšie, ale celý byt vyzerá útulne. Bývajú tu dve sestry, Dariushova rodina. Naproti kuchyni je veľký sklenený stôl a 4 stoličky a v druhom kúte je gauč a kreslá. Dominantou izby je ale domáce kino s obrovským televízorom a DVD prehrávačom. Niet divu, je to jeden z mála zdrojov zábavy v tejto krajine.
Domy sú v Iráne dosť podobné. Majú väčšinou 1 až viac spální, kúpeľňu a jednu väčšiu spoločenskú miestnosť spojenú s kuchyňou, dalo by sa to nazvať obývacou miestnosťou, ktorá občas slúži na spanie, pre hostí alebo početnejšie rodiny. Jeden roh alebo polovica izby je vlastne kuchyňa, oddelená pultom a prahom. A odtiaľto práve doliehal ten nevysvetliteľný špľachot. Iránske kuchyne majú uprostred podlahy kanál a všetky skrinky, chladnička, práčka a ostatné spotrebiče sú na vyšších nôžkach, takže sa podlaha kuchyne dá pohodlne, rýchlo a dočista "vypláchnuť" niekoľkými hrncami vody. Veľmi praktické riešenie. A voda nenatečie na koberce v zbytku izby. V kúpeľni je často turecký záchod so sprchou (teda človek sa môže po svojej potrebe umyť) a niekedy aj ten európsky.
Celkovo sa čistota, upravenosť, elegancia a technické vybavenie domov v Iráne približuje, až vyrovnáva európskemu štandardu. Celková úroveň je určite lepšia než v Turecku, ktoré by niektorí politici radi videli v EU. Iba na ten záchod je trochu ťažké si zvyknúť...
Keď sme sa neskôr prechádzali vonku, Dariush mi vysvetľoval, ako to v Iráne, teha hlavne v Teheráne, chodí. Je dosť ťažké nájsť byty na podnájom, hlavne v niektorých štvrtiach. Počas Ahmadínežádovej administrácie sa situácia ešte zhoršila, ceny bytov i nájmy sa zdvojnásobili. Keď si niekto chce prenajať byt, musí najprv zložiť kauciu, ktorá sa mi zdala byť obrovská nielen na iránske pomery, ale i na naše. Pohybuje sa okolo 7 000 eur. Inak sa nájmy pohybujú okolo 400-600 eur a viac, pričom minimálna mzda je okolo 250-300 eur, ak sa dobre pamätám. V štvrti, kde sme prebývali, práve stavali nové domy. Mali oceľovú konštrukciu a zvonku boli veľmi vkusne zdobené farebným mramorom a kameňom. Povinné antiseismické prvky v konštrukcii zaviedli iba pred rokom (teda okolo 2006)! Keď si predstavím, aké strašné boli následky zemetrasenia v Báme v roku 2003 a že Irán je vo všeobecnosti dejiskom častých zemetrasení, dosť pochybujem o bezpečnosti tých dosť otáznych jadrových pracovísk a budúcich elektrární.
Aj byt, v ktorom bývame, bol postavený narýchlo, iba pred niekoľkými rokmi a už nefunguje klimatizácia, sú problémy aj s kanalizáciou.
Okná sú vo všeobecnosti zaujímavé. Sklo v okeniciach je nepriehľadné, je buď ozdobené reliéfnymi motívmi, alebo polepené fóliami... proti pohľadom zvedavcov, ale i náboženskej polície. Domov, jediné miesto, kde Iránec môže byť sám sebou, môže si obliecť tričko a kraťasy, alebo môže behať i v spodkoch, ak mu to členovia rodiny tolerujú. Jedine tu si Iránka môže vziať akékoľvek šaty, alebo sukňu a vystavovať na obdiv vlasy, nohy alebo ramená. Doma môže Iránec jesť aj počas Ramadánu, môže sa stretávať so svojou láskou (teda najlepšie, ak nikto nie je doma), môže piť alkohol, ktorý si zohnal z čierneho trhu, počúvať zakázanú hudbu a pozerať filmy, Domov je pre Iráncov niečo medzi bezpečným prístavom, kde sa skrývajú nelegálne veci a istým druhom väzenia.. uvedomila som si, že bez prikrývky hlavy teoreticky ani nemôžem vykuknúť z okna, alebo vyvesiť prádlo na balkóne a aj keby som chcela len vyniesť smeti, musím si vziať kabát a šatku alebo čador. Niekomu to môže pripadať ako maličkosť, ale keď takto máte žiť a rozmýšľať každý deň, už to maličkosť nie je.
Usadili sme sa teda k raňajkám a ako prílohu k omelete sme si zapli televízor. V tomto byte nemajú satelit (ktorý je síce zakázaný, ale majú ho takmer všetci, skrytý niekde na streche pod starým obrusom), takže sme začali prepínať 5 oficiálnych iránskych kanálov. Na každom z 5 kanálov rečnil iný mulláh, alebo áchund, ako im hovoria Peržania.
- Aha, to je asi tým, že je Ramadán, - skonštatovali sme jednohlasne.
Ramadán. Je to asi najhorší čas na výlet do Iránu. Ale my sme mali hlad a tak sme rýchlo vypli mulláhov, pustili sme si nejakú ľahkú americkú komédiu na DVD s perzskými titulkami a dali sme sa s chuťou do výbornej omelety.
(Ramadán, pokračovanie nabudúce.)
neděle, března 23, 2008
středa, března 19, 2008
Noroozetan mobarak!
úterý, března 18, 2008
"Volby" v Íránu
... co na aktualne nenajdete je to, že po volbách v některých částech Íránu vypukly demonstrace trvající i několik dnů.
Lidé jsou pořád nespokojenější, inflace a růst cen se stává neúnosným.
PS: 20. března v 06:48:19 ráno začne nový perský rok 1387, nebo raději 2567 :-)
Ledviny na prodej
Video v angličtině o několika lidech, kteří se uchýlili k prodeji své ledviny v naději, že peníze, které dostanou, změní jejich život k lepšímu.
Nevím proč to nejde vložit, zde je link.
pátek, února 29, 2008
Vyberte si svého favorita

V nejbližších dnech (3.-15. března 2008) bude zase po celé České Republice probíhat festival JEDEN SVĚT, který se letos zaměřil na diktátory světa. Podle letošní kvalifikace se Alí Chameneí umístil na sedmém místě (klikněte na čísla pod tabulí s fotkami diktátorů, objeví se profil jednotlivých diktátorů a další odkazy), zatím co před rokem byl třetí (zde se dá i hlasovat, koho považujete na nejhoršího diktátora na světě).
Konkrétně o Íránu pojednává film Poprava nezletilé dívky (o popravě 16 leté Atefe) a film Za svobodu, který zachytává íránskou revoluci a její naděje, které se nenaplnily...
O islámu a terorismu ještě pojednává film Jihad TV.
Zde je další článek (česky) o přibližujících se "volbách" v Íránu.
čtvrtek, února 28, 2008
V Íránu parlament navrhl trest smrti pro odpadlíky od islámu
Pokračování na stránce prayer.cz
úterý, února 05, 2008
2.- 9. únor - týden solidarity s íránskými politickými vězni

Za poslední měsíc a půl bylo zatčeno asi 50 studentů a studentek (seznam v článku), protože se účastnili oslav dne studentů (7.prosinec) nebo jiných tichých protestních akcí. Rodina má jenom velmi omezený přístup k nim, některým nebylo dovoleno ani telefonovat. Zde jsou další informace, jejich fotografie a podobně. Před týdnem byl ve vězení umučen a zabit student Ebrahim Lotfolláhí ve městě Sanadadž. Byl unesen 6.prosince a 16. ledna byl jeho rodině oznámeno, že byl zabit. Bylo jim oznámeno místo, kde je pohřben, ale varovali je před exhumací jeho těla a rozšířením zprávy o jeho zabití. Byl zavražděn bez soudu, bez důkazů a bez toho aby spáchal jakýkoliv zločin. Podobně byl popraven i Makwan Moloudzade. Doktorka Zahra Baniyaghub byla zatčena, znásilněna a zabita za to, že se procházela se svým snoubencem (o tom se zde psalo). Asi nejznámější případ je Zahra Kazemí, kanadsko-íránská novinářka, která fotografovala rodinné příslušníky před branami věznice Evin, rovněž zatčena, znásilněna a umučena.
Ve vězení je i Mahmúd Salehí, vědoucí odborové organizace, Mansúr Osanlú

Dvě sestry odsouzeny ke trestu smrti kamenováním
Už předtím byly ženy odsouzené k 99 ranám bičem za nepovolený styk s muži. Šest měsíců po vykonání trestu byly povolány k jinému soudu, který je odsoudil ke trestu smrti kamenováním.
Od r. 2002 ajatolláh Šahrúdí pozastavil tresty kamenováním, ale existují důkazy a svědectví, že navzdory tomu byl od té doby tento trest vykonán alespoň jednou (podle oficiálních zdrojů) nebo vícekrát (podle organizací na ochranu lidských práv).
Jediné přiznané kamenování od r. 2002 se týkalo muže, Džafara Kianího, který byl ukamenován v červenci 2007 za to, že opustil svou ženu a žil s jinou se kterou měl i děti a ona byla rovněž vdaná. Byl ve vězení 11 let. Jeho nová družka je odsouzena ke stejnému trestu, ale zatím je vykonání jejího trestu pozastaveno.