čtvrtek, března 14, 2013

Předvolební šílenství a Mahmůdův polibek


Zdravím všechny Vás, zájemce o Írán a perskou kulturu. Pomalu se nám blíží nový rok (nastane příští středu 20. března 2013, ve 12:03:13 hodin krátce po poledni).
A blíží se nám i prezidentské volby, které naposled v létě 2009 rozdmýchaly politickou scénu a následné nepokoje. Mají se konat až 14. června, tedy přesně za dva měsíce, nicméně se íránská vláda na tuto zvláštní událost začala připravovat již nyní. Před několika dny byly plošně zablokovány některé softwarové kanály, přes které se lidé připojovaly na internet anonymně a obcházeli filtry. Vláda se zjevně bojí, že by lidé mohli přes sociální sítě začít vyvolávat demonstrace a protesty, případně vyzývat k bojkotu voleb.
Kandidáti budou oficiálně registrovat až kolem prvního květnového týdne, ale první už se přihlásili. Jsou mezi nimi lidé jako konzervativec Mohsen Rezáí (kandidoval i v roce 2009), Manúčehr Mottakí (bývalý ministr zahraničí), Alí Falláhián (bývalý šéf rozvědky), nebo Húšang Amirahmadí (politický analytik a akademik). Očekává se kandidatura Alího Larídžáního (zastával několik úřadů v posledních letech, včetně jaderného vyjednavače), kontroverzního Ahmadínežádova pobočníka Esfandiára Rahíma Mašáího, nebo teheránského primátora Mohammada Bághera Qalíbáfa.
Vyškrtnut byl kromě jiných i Músaví, známý kandidát z roku 2009.
Ale o tom si řeknem více snad příště.

Pokud bychom v krátkosti chtěli popsat zdánlivou představu o íránském politickém systému, vypadala by to jako tento obrázek níže, akorát ještě chybí malá šipečka směrem od Parlamentu k "radě dohližitelů". Rada dohližitelů, v perštině Šoráye negahbáne ghánúne ásásí, tedy Rada dohlížející na ústavu, tedy s nadsázkou jistá obdoba ústavního soudu. Je nejdůležitějším tělesem, jehož slovo rozhoduje o kandidátech. Nicméně pokud si všimnete, kam sahá šipka od nejvyššího vůdce, uvidíte, že letí skrz figurky.

Rada dohližitelů je dvanáctičlenný sbor. Je v něm vždy šest duchovních, specialistů na islámské právo. Tito jsou vybráni přímo nejvyšším vůdcem. Dalších šest členů je schváleno parlamentem a měli by to být také znalci práva, ale ne duchovní. Nominuje je hlava justičního systému, a to je samozřejmě vždy osoba jmenovaná nejvyšším vůdcem. Takže kruh se nám nyní uzavírá a íránská galaxie moci vypadá v praxi spíše nějak takto:

V reálu musíme ještě smazat šipku, která míří od "Rady expertů". Sice teoreticky volí nejvyššího vůdce a měla by ho kontrolovat, nicméně nikdo neví, co tato rada vlastně dělá, protože zasedá vždy za zavřenými dveřmi a slouží spíše jako depozitář za-/vy-/sloužilých duchovních. Ta taky šipka od "Rady dohližitelů" by měla mířit směrem k prezidentovi.

Hlavou "Rady dohližitelů" je Ajatolláh Ahmad Džannatí, malý seschlý dědek, který se stal terčem stovek vtipů kvůli svému matuzalémskému věku a nesmrtelnosti, například: - Proč mají lidé pupík?
- To je otisk prstu Džannatího, který se chtěl přesvědčit, jestli je hlína Adama a Evy už suchá.
Dopis boha Džannatímu: "Milý Džannatí. Ezrail (podle islámu anděl smrti) zemřel, Poslední soud je u konce, tak já už taky půjdu. Pokud by se ti chtělu umřít, prosím zhasni slunce."

Džannatí prchá před zuřivým dinosaurem.

Džannatí přihlíží stvoření člověka.

Džannatí prchá z Noemovy Archy

Džannatí učí pralidi zapalovat oheň

Politickou scénu ovšem rozdmýchala ještě více jedna inkriminovaná fotografie:
Je na ní prezident Ahmadínežád v téměř intimní chvíli, kdy utěšuje Elenu Friasovou, matku zesnulého venezuelského prezidenta a dobrého přítele Huga Cháveze během jeho pohřbu. Fotografie okamžitě vyvolala protesty vysokých náboženských představitelů, podle kterých je takové nepřípustné a neislámské. Podle pravidel islámu by se muž a žena, kteří nejsou v příbuzenském vztahu neměli vůbec dotýkat. I během oficiálních návštěv íránští diplomaté ženy zdraví pouze úklonem, neměli by jim podávat ruce. Mahmúd se k tomu nijak blíže nevyjádřil, nicméně řekl, že Hugo Chávez vstane z mrtvých společně s Ježíšem a šíitským dvanáctým imámem Mahdím.
Morální dilema ale Íráncům nezpůsobil jenom jejich prezident. I choť prezidenta Spojených států musela být upravena photoshopem, poté, co si na odevzdávání Oskarů oblékla příliš hluboký výstřih. Naštěstí nakonec ty "fiktivní" šaty nevypadají vůbec špatně! Výhrady bychom měli spíše vůči motivu jejího vystoupení.


Bylo to totiž odevzdávání Oskara za kontroverzní film Argo. Film se odehrává během íránské revoluce v roce 1979 a pojednává o záchraně několika zaměstnanců velvyslanectví Spojených států po jejím obsazení.
Recenzi na tento film zkusím napsat, až si najdu čas a duševní rozpoložení na jeho shlédnutí (bohužel se mi na něj asi nebude dívat lehce). Asi nejlepší recenzi v angličtině si můžete přečíst zde.
Problémy Íránců ale nekončí u polibků a výstřihů. Potíže jim způsobují i krysy. Na nevídale přerostlé hlodavce vážící až 5 kg a prohánějící se po teheránských bulvárech si radnice dokonce najala tým profesionálních odstřelovačů. Ismail Kahrám, radní pro životní prostředí a univerzitní profesor se pro denník "Qudsonline" vyjádřil, že velikost a odolnost krys vůči všem jedům mohla být způsobena genetickou mutací v důsledku radiace.

Tak Vám na závěr řeknu ještě něco pozitivního: na letošním ročníku Febiofestu máte možnost vidět dva filmy:
Odpískáno: Íránská dokumentaristka Sahar se během produkce filmu seznámí s tragickým osudem mladé dívky Malineh. Její matka je obviněna z vraždy a čeká ji oběšení. Empatická Sahar se i přes nelibost svého okolí rozhodne pomoci dívce sehnat peníze k vykoupení ze zločinu, požadovaná částka je však příliš vysoká. Íránská herečka a režisérka Niki Karimi, jež je známá i českému publiku, natočila svůj třetí film velmi realistickým až dokumentárním způsobem. Divák je bez lítosti vtažen do dramatické hry o čas v prostředí současného Teheránu.

Vyrůstat ve větru: Talentovaný student Aslan je příslušník kočovného kmene, který se potýká s problémy a chystá se na migraci. Aslanův otec ale synovo nadšení ze vzdělání nesdílí a rád by ho viděl ideálně jako pasáčka ovcí. Podaří se chlapci splnit závěrečnou zkoušku a zlomit tak otcovský odpor? Třetí snímek íránského režiséra Rahbara Ghanbariho odhaluje pravidla, zvyklosti a hierarchii kočovného kmene a zároveň poetiku i překážky nomádského stylu života. Film byl zařazen do hlavní soutěže moskevského festivalu.


A pokud máte rádi, případně chcete vyzkoušet lahůdky perské kuchyně, vy, co bydlíte v Praze, máte jedinečnou možnost si něco dobrého objednat až k Vám domů. Navzdory smutné skutečnosti, že na perskou restauraci zde čekáme už staletí, pokud se projekt ujme, tak její otevření na sebe nenechá dlouho čekat.
http://khorshidfood.blogspot.com/ je prozatímní adresa a menu se týdně bude aktualizovat a určitě i rozšiřovat.

2 komentáře:

  1. Díky za zajímavé informace o Iránu, které se jinde nelze dočíst. Honza

    OdpovědětVymazat
  2. Díky konečně jsem našel info kdy budou prezidentské volby. Všechna čest Ahmadinežádovi je to Best prezident co může být, škoda že už nemůže být zvolený :( Tak snad nás Keshe technologie zachrání :)

    OdpovědětVymazat