pondělí, března 27, 2006

Svoboda pro Írán

Fotografie z
http://web.tiscali.it/iranian
Jak se žije lidem bez základních lidských práv nebo
Kolik Palachů ješte bude muset zemřít?

Jenom před několika dny pobouřily naše klidné demokratické svědomí zprávy o zfalšovaných volbách a represích vůči opozici v
Bělorusku. Mnozí ani netuší, že v jiné zemi existuje nelegitimní a zločinný režim už 27 let, režim, který je nadále ignorován a tolerován celým světem a nikdo neslyší hlasy volajících o pomoc.

Studenti v Evropě a v České republice mají různé problémy: třeba otázka placení školného, kolejí, pobytů v zahraničí, hledání brigád a pak nějakého výnosného zaměstnání. A kromě toho si užívají spoustu zábavy: chodí s kamarády do hospody, do kina, do divadla, na diskotéku, mají sexuální partnery podle své orientace, čtou co chtějí, poslouchají takovou hudbu jakou chtějí, surfují na internetu, sportují, volně cestují po světě, a tak dále ... no prostě si ve volném čase dělají to co chtějí. A jestli se jim náhodou něco nelíbí, tak to klidně řeknou, a pěkně hlasitě.

"Imagine..."

A teď si představte, že 80-90% těchto věcí byste nemohli dělat, protože by vás za to mohli zbít, uvěznit nebo i popravit. Představte si zemi, ve které byste nemohli poslouchat třeba Beatles, Céline Dion nebo Madonnu, ale možná ani Jarka Nohavicu. Představte si zemi, ve které je alkohol přísně zakázán a distribuce drog je trestána smrtí, navzdory všemu jsou 4 miliony obyvatel závislých na drogách nebo alkoholu (z celkové populace téměř 70 milionů). Představte si zemi, kde se v novinách, televizi, v rozhlasu nebo na internetu nedočtete žádné "objektivní" zprávy, nebo možná i vůbec žádné zprávy, protože jsou všechny informace cenzurovány. Představte si zemi, kde nemůžete ani vyjít na ulici s vlastní přítelkyní, jestli nejste ve svazku manželském... a jestli jste homosexuální orientace, můžete rovnou spáchat sebevraždu, protože jestli to o vás zjistí, popraví vás. Představte si zemi, odkud jenom ztěží můžete vycestovat a kde vaše hovory, emaily a jakékoliv kontakty hlavně se zahraničím můžou odposlouchat, číst, nebo prostě zablokovat. Představte si zemi, ve které je osobní i společenský život i mužů, ale hlavně žen, přísně kontrolován a nelidsky omezován až do absurdních rozměrů. Představte si zemi, kde může váš kamarád, bratr nebo sestra nebo kdokoliv... třeba i vy... být na ulici zbit nebo zabit policií, nebo prostě z jednoho dne na druhý beze stop zmizet. Něco vám to připomíná, že?


Jo, už ti bude devět, holčičko? Tak to budeš mou ženou!


Ano, mluvím o běžném životě v Íránu, v zemi starobylého národa Peršanů, příbuzného Evropanům (také indoevropského původu). Ironií osudu je fakt, že první deklarace lidských práv byla vydána právě perským králem Kýrem Velikým, více než 500 let před Kristem, ve které přiznává právo uchovat si náboženství, jazyk a politické uspořádání všem národem ve své říši. Persie byla podrobena Arabskými dobyvateli a násilně islamizována před téměř 1400 lety. V roce 1979 byl íránský šách sesazen Ajatolláhem (náboženským vůdcem) Chomejním s pomocí studentů, se záminkou nastolení demokratických reforem, které se však nikdy nekonaly, naopak, byl nastolen tvrdě represivní systém islámské republiky, založené na principu teokracie. V praxi to znamená, že jakýkoliv, i verbální útok na vládní systém se pokládá za odpadlictví - kacířství a může být trestán i smrtí. Právní systém je založen na islámském právu Šaríji, které připouští tresty smrti třeba i ukamenováním, amputace končetin za krádeže, veřejné mrskání nebo mučení při výslechu. Jenom příkladem může být i minimální věk na provdání dívek. Je to jenom 8 let a 9 měsíců.


Kolik Palachů ještě?


Ano, byli to studenti, kteří pomohli této "revoluci", další z revolucí, které nedostály svým slibům. Hned po konsolidaci moci byly přijaty zákony, které popírají absolutní většinu základních lidských práv a obyvatelé jsou po celá léta ovládáni systematickým zastrašováním. V roce 1997 byl ve volbách zvolen prezidentem "umírněný" Mohammad Chátámí volby byly fraškou. Lidé byli přinuceni jít k urnám pod výhrůžkami a spousta hlasů byla prostě zfalšována. V některých obcích bylo napočítáno více hlasů než bylo obyvatel oprávněných volit. Podle průzkumů veřejného mínění minimálně 70 - 90% obyvatel je přesvědčeno o nutnosti změny režimu na demokratickou republiku na laickém základu, tí. Lidé si od něj slibovali reformy ale naopak, režim byl ještě přitvrzen. Hluboké rozčarování a beznaděj. Poslední.j. oddělení náboženství od státu.
9. července 1999 se tisíce (nejen) studentů a studentek vydalo demonstrovat do ulic poté co byly zavřeny dva opoziční deníky a Revoluční gardy vtrhly na studentské koleje v Teheránu, porozbíjely zařízení, mnohé studenty surově zbily nebo vyhodily z oken. Několik jich přišlo o život.
Demonstrace trvaly 5 dnů a srážky s bezpečnostními oddíly Islámské republiky si vyžádali tisíce raněných a mrtvých doprovázené masovým zatýkáním demonstrantů, z nichž mnozí navždy zmizeli beze stop. Přesná čísla nejsou známá.
Jenom během jednoho roku (loňský perský rok 1384, nový 1385 začal 20. března) bylo po celém Íránu zaznamenáno kolem 4100 různých manifestací a veřejných projevů nesouhlasu s vládou, ze kterých většina byla tvrdě potlačena.
V těchto dnech bude jeden můj drahý přítel souzen za to, že v Itálii požádal o politický azyl. Jeho příběh je jenom jedním z tisíců, jenom další jméno přibude na dlouhý seznam obětí a bude zničen jenom další mladý život. Ještě kolik hlasů má zůstat nevyslyšených?


Když zemře jeden člověk, je to smutné. Když zemřou miliony, je to jenom statistika. (Stalin)


Jen v Teheránu beze stop zmizelo jenom v posledních letech "umírněné" Chátámího vlády více než 4000 studentů, z jiných měst jako Širáz a Mašham čísla ani nejsou známa, často o nich ví jenom rodina, která mlčí ze strachu.
Podle oficiálních údajů (WHO) je Írán v posledních letech na třetím místě na světě v počtu sebevražd, podle neoficiálních údajů je hned na prvním, přičemž ženy tvoří přibližně 74% co je v rozporu s celosvětovým trendem.
V zemi s celkovým počtem obyvatel kolem 70 milionů jsou přibližně 4 miliony drogově závislých a 3 miliony žen, které se živí prostitucí, přestože je prostituce a distribuce drog trestáno smrtí. Tisíce íránských dívek jsou také prodávány do zahraničí.
Podle odhadů je v různých koutech Íránu kolem 150 000 politických vězňů, podmínky jejich zadržování jsou nelidské a existují nevyvratitelné důkazy o jejich systematickém mučení.
V zahraničí žije v exilu dalších asi 8 milionů lidí, kteří se bojí promluvit ze strachu o své nejbližší, kteří zůstali doma.
Írán má nesmírné nerostné bohatství. Má obrovské zásoby ropy a zemního plynu (je čtvrtým světovým vývozcem ropy). Navzdory tomu je v Íránu ibližně 10 - 20% nezaměstnanost (čísla v závislosti od regionů a "malých odchylek" oficiálních statistik, žen je zaměstnaných jenom 11-15% a asi třetina až polovina obyvatel žije pod hranicí chudoby.
Je nad slunce jasné, že Írán nepotřebuje jadernou energii na mírové účely. Jaderné elektrárny už vlastní a kdyby neměl co skrývat, nebránil by se natolik mezinárodním inspekcím... Situace degenerovala do té podoby, že si pravděpodobně vyžádá zahraniční intervenci (minimálně v podobě sankcí ale děsím se, že u sankcí to nezůstane) a určitě další oběti.
Doufám jenom, že na jejím konci bude konečně a jednou provždy svoboda a demokracie pro Írán. Teokratická islámská republika jako politický systém selhala ve své úplnosti a budou to opět studenti, ženy, náboženské menšiny a jiné utlačované skupiny obyvatel, kteří se přičiní o její pád.

Co můžeme udělat my?

Nebát se a promluvit za miliony trpících, kterých hlasy jsou soustavně umlčovány, číst informace na internetu a zajímat se o dění. Neposílejme zpátky domů politické uprchlíky a žadatele o azyl, podpisujeme tím jejich ortel!

Média a politikové se svým mlčením stávají spoluviníky režimu.
Dějiny nesnesou výmluvu "já jsem to nevěděl..."

(Další informace a fotografie v odkazech - links)

analýza nezaměstnanosti a důvěryhodnosti oficialnich statistik íránské vlády na: http://www.mees.com/postedarticles/oped/a47n41d01.htm

8 komentářů:

 1. Super, přeju hodně vytrvalosti při tvorbě blogu :)

  OdpovědětVymazat
 2. Dobry clanok! Msylim si, ze je na case, aby si ludia aj v nasich zemepisnych sirkach uvedomili, v com spociva demokracia. Nejde len o moznost cestovat bez viz za velku mlaku a starta sa o to, ako prezijeme od vyplaty k vyplate. Hlavna podstata nie je v trvalo udrzatelnom ekonomickom raste, ale noseni hodnot a vydobytkov demokratickeho sposobu zivota v srdci. Ak sme sa narodili v Zapadnej civilizacii sme povinni konat podla demokratickych hodnot v ramci hranic svojho ja, svojej domoviny a mimo tradicneho teritoria demokracie, kde vladne neistota, ludska dostojnost je lacnejsia ako prach, na ludoch sa pacha zrada uz narodenia.

  Sledovanie diania a nelahostajnost voci tomu co lezi mimo tradicneho sveta, zapodievanie sa problemami ktore sa nas ocividne alebo priamo nedotykaju, krajinami kde sa poslapuje ludska dostojnost je jedinou zabranou proti porusovaniu ludskych prav, drogam, falosnym hrdinom a neoblomnym rezimom teokratickeho charakteru, a v konecnom dosledku zachranou nas vsetkych, pretoze populacny rast v slobodnom svete je zly. Rozvojovy, casto nedemokraticky svet je ten, ktory bude uz nie v takej dalekej buducnosti poctom obyvatelov dominovat svet. To znamena potencialny presun ekonomickej sily a vplyvu na svetove dianie mimo nasich demokratickych ruk. Jedinou sancou ako zabranit Ajatolahom a im podobnym individuam o prebrati moci podla ich zvratenej "ideologie! je zacat teraz a nie zajtra tlacit na nich....aby sa zmenila situacia ich obyvatelstva, aby sa vzdali paranoje, vlady strachom....aby zacali robit to co kazda jedna vlada ma...plnit volu ludi.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn administrátorem blogu.

  OdpovědětVymazat
 4. Právě jsem se vrátil z hospody, byl jsem s kamarády - studenty na pivě. Přiznám se upřímně, že se mi chce brečet... Mluvte prosím o tomto se svými známými, zmiňujte se mezi řečí o poměrech v podobných zemích, nebuďme slepí, prosím!

  OdpovědětVymazat
 5. No a ted neco napis jeste o Severni Koreji a muzes to srovnat a Iran ti vyjde jako raj. Zbytecne reci, stejne nic nezmenis a jenom nahravas Bushovi, takze az to tam pujde vymest kvuli rope, tak mu vsichni budou tleskat, jak osvobodil zemi od tyrana, ale nikdo nikdy nepomuze lidem v zemich, kde neni zadne prirodni bohatstvi. Jestli se tam ma neco zmenit, tak to musi zacit lide uvnitr, jinak neni zadna sance.

  OdpovědětVymazat
 6. Ivare, ja vim moc dobre, ze si vsechno lid musi vybojovat sam a nemysli si, ze bude stastny, kdyz jim tam Americani polezou... dulezite je, ze my v Evrope se mame fajn a nic jineho nas nezajima. Az meho pritele treba obesi tak se taky budu mit fajn ale alespon tady mi nikdo nezabrani rict co si myslim.

  OdpovědětVymazat
 7. Congratulations azadi!
  Nič podobné som ešte o Iráne nečítal, útržky a linky som rozposlal mojim kontaktom.
  Napísal si to pútavo, vyvážene, profesionalne.
  Ten Tvoj koment http://roozonline.com/english/015149.shtml
  je super, a mal by si to prečítať každý jedinec a hlavne politik v Iráne!!!
  Dávam si ťa do môjho bookmarks a teším sa na dalšie články.

  OdpovědětVymazat
 8. Dik za podporu a pozornost, snsteven, hovorte o tom vsetkym, koho poznate, to co sa deje v Irane sa nas tyka ci chceme alebo nie!

  OdpovědětVymazat